Pět set korun na ubytování nestačí, volají studenti. Státní příspěvek se už přes deset let nezměnil

Cena za koleje stoupla skoro o polovinu, státní příspěvek, který studenti dostávají na ubytování, je ale už přes deset let stejný. Vyplývá to z údajů, které ČT zjistila od ministerstva školství. Studenti, kteří chodí na vysokou školu jinde, než je jejich trvalé bydliště, tak mají od státu nárok na přibližně 540 korun měsíčně. Některé vysoké školy proto svým studentům doplácí na bydlení ze svého. Ministerstvo školství do budoucna plánuje navyšovat hlavně sociální stipendia, která pobírají ti nejpotřebnější. Okruh studentů, kteří by na ně měli mít nárok, by se měl rozšířit.

„Pro mediky je někdy velmi těžké při studiu pracovat. Spolužačka musela být často na brigádě, aby studentský život utáhla. Nakonec ze školy odešla úplně,“ říká například student Adam Dvořák z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podobně jsou na tom i na jiných univerzitách. „Jednou měsíčně dostanu necelých sedm set korun. Ta podpora ze strany státu je něco jako kapka v moři,“ dodává student Jan Smeták z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Před pandemií covidu-19 platil za kolej asi tři tisíce korun měsíčně, nyní je částka o dalších pět set korun vyšší.

Příspěvek od státu, na který mají nárok všichni studenti, kteří nemají trvalé bydliště v místě školy, je už přes deset let stejný. „Jednotková částka na ubytovací stipendia se nezměnila proto, že MŠMT společně s Českou konferencí rektorů a Rady vysokých škol stanovilo prioritu jiným výdajům v rámci možností daných zákonem o státním rozpočtu na příslušný rok,“ uvedla na dotaz České televize mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Tereza Fojtová.

V minulém roce bylo podle MŠMT pro veřejné vysoké školy alokováno na ubytovací stipendia přes 796 milionů korun. V průměru byl roční příspěvek ze strany státu na jednoho studenta 5400 korun. Při přepočtu na jeden desetiměsíční akademický rok to proto vychází na 540 korun měsíčně.

Ministerstvo chce upravit sociální stipendia

Podpora, kterou ministerstvo vysokým školám poskytuje na ubytovací stipendia, se zvyšovala naposledy před deseti lety. Tehdy dal kupříkladu student VŠCHT za jeden den ubytování na koleji Volha 138 korun, v roce 2023 už je to ale 198 korun. To je nárust o více než 43 procent.

Ministerstvo školství poskytuje každý rok vysokým školám na ubytovací stipendia základní finanční částku na jednoho studenta. Je pak na přístupu každé školy, jestli ji sama navýší, anebo studentovi pošle přesně tu, kterou obdržela.

Peníze navíc dává ze svého například Univerzita Karlova. Podobně jako u sociálních stipendií přihlíží v takovém případě hlavně na sociální situaci studenta. Na nejvyšší částku, tedy kolem 2600 měsíčně, dosáhnou například studenti z domácnosti do 1,5násobku příjmu životního minima. „K navýšení základního ubytovacího stipendia o 25 procent oproti předchozímu období došlo na začátku akademického roku 2022/2023,“ uvedl na dotaz ČT tiskový mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Ministerstvo školství chce do budoucna příspěvky pro studenty upravit. Plánuje ale navýšit hlavně sociální stipendia. Zároveň by podle resortu na podporu pro sociálně slabší studenty mělo dosáhnout více lidí než doposud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 32 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami
Načítání...