Vláda zrušila loni schválenou podporu pro teplárny

7 minut
Události: Podpora pro teplárny nebude
Zdroj: ČT24

Kompenzace za vysoké ceny tepla nebudou. Vláda kvůli úsporám zrušila plánovanou sedmnáctimiliardovou podporu pro teplárny, které měly peníze použít na snížení koncových cen. Zákazníci tak zatím šetří díky nezvykle teplému počasí. Na mnoha místech se radiátory rozehřály až tento týden. Podle profesního sdružení je to poprvé od šedesátých let, kdy se v září nemuselo topit nikde v republice.

„Počasí si s námi hraje. Naši zákazníci na nás apelovali, abychom už s vytápěním začali, protože večery a rána byly hodně chladné,“ podotýká mluvčí Elektrárny Opatovice Hana Počtová. Sezonu v úterý zahájili i v hlavním městě – skoro o tři týdny později než loni. Teplo ale do domácností ještě neproudí pořád.

„V momentě, kdy stoupnou teploty přes den nad patnáct stupňů Celsia, začínají řídicí a regulační systémy soustavu uzavírat a přestává se v průběhu dne topit. Večer při ochlazení se soustava otevře,“ uvedl manažer z Pražské teplárenské Pavel Maďar. 

Řada tepláren v uplynulém období zdražovala. I proto vláda počítala se sedmnácti miliardami korun, které měly lidem s vysokými částkami pomoci. Dotační program vytvořilo ministerstvo průmyslu a obchodu koncem loňského roku. Po případném vypsání výzvy měly o finanční prostředky žádat přímo teplárny. Kompenzace by dostaly zpětně za loňský i letošní rok, a podporu pak přenesly na domácnosti.

„Koaliční strany se dohodly na tom, že pokud se má někde krátit, tak se má jednat primárně o neinvestiční dotační tituly. A protože nemám na tyto dotace krytí v rozpočtu, nezbývá mi nic jiného, než abych požádal vládu, aby se to původní usnesení z prosince loňského roku zrušilo,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

To se nelíbí například řediteli Teplárenského sdružení Martinu Hájkovi. „Teplárny měly být v roli pošťáka, s tím, že by přeposílaly na své zákazníky peníze, které by dostaly jako balík od státu. (…) Je to neseriózní přístup, něco slíbit a potom se tvářit, že nic nebylo,“ podotkl Hájek.

Proti zrušení podpory je opozice. „Vláda činí proinflační krok a opět dostává rodiny do svízelné situace, navíc ty sociálně nejslabší, protože co si budeme nalhávat, týká se to hlavně lidí, kteří to využívají třeba v rámci panelového domu,“ uvedl místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Cenové nárůsty tepla by podle analytiků přijít neměly

Výraznější cenové nárůsty tepla by ale podle analytiků v sezoně přijít neměly. Třeba i proto, že se zklidnil trh s plynem, který část tepláren využívá.

Skoro polovina tepla v Česku pochází z hnědého a černého uhlí. Na zemní plyn připadá pětina, zbytek kryjí zdroje jako biomasa, štěpka nebo odpady. A právě některé plynové teplárny oznámily snížení cen – vstupní surovina je momentálně citelně levnější než v předchozím období. Míň zaplatí například odběratelé v Brně, Františkových Lázních, Břeclavi nebo Vyškově. Uhelní producenti nevylučují opačný vývoj.

Platba za obnovitelné zdroje se vrátí

Vláda také rozhodla o převedení části poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) zpět na zákazníky. Letos je plně hradil stát s cílem zmírnit zdražování energií.

Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé znovu hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné. Ceny energií jsou nyní na jedněch z nejnižších hodnot od vypuknutí rusko-ukrajinské války, a levněji je tak domácnostem zatím nabízejí i dodavatelé.

„V případě elektřiny (snižujeme cenu, pozn. red.) o dvacet procent a v případě plynu až o třicet,“ podotýká mluvčí PRE Karel Hanzelka.   

Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor však podotýká, že na druhé straně to lidé zaplatí jednak ve znovuzavedeném poplatku za OZE a jednak ve zvýšení platby za distribuci. „Takže náš celkový účet za elektřinu se příliš měnit nebude,“ dodává Gavor. 

Hýbat se zálohami směrem dolů tak odborníci nedoporučují, vyplatí se ale podle nich ještě jednat o výhodnějších smlouvách. Smlouvy s pevnou částkou pak kvůli častým výkyvům doporučují uzavírat na rok, nejvýše dva.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
14:15Aktualizovánopřed 39 mminutami

ŽivěSněmovna mimořádně zasedá kvůli digitalizaci stavebního řízení

Poslanci se v podvečer sešli k debatě o digitalizaci stavebního řízení. Mimořádnou schůzi dolní komory nechalo svolat opoziční hnutí ANO. Chce jednat o údajných hospodářských škodách, které kvůli potížím s elektronickým systémem vznikly. ANO má kvůli tomu připravené i trestní oznámení na neznámého pachatele a podá ho v příštích dnech.
18:01Aktualizovánopřed 52 mminutami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
12:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Opozice blokovala schvalování vzniku NP Křivoklátsko

Sněmovna znovu nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko. Postarali se o to svými projevy poslanci ANO a SPD, kteří vznik parku odmítají. Sněmovna se bude návrhem, který ve druhém kole zatím probírala zhruba sedm hodin, opět zabývat zřejmě až v některém z příštích týdnů.
09:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéf NÚKIB přijel do USA jednat o kybernetické bezpečnosti

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr přijel do Washingtonu. S Trumpovou administrativou chtěl mluvit o ochraně kritické infrastruktury či hrozbě čínské umělé inteligence Deep Seek. Spolupráce se Spojenými státy je podle něj v oblasti kybernetické bezpečnosti na možná vůbec historicky nejvyšší úrovni. Při návštěvě poskytl rozhovor zpravodajovi ČT Bohumilu Vostalovi.
před 3 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
13:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hasiči ve čtvrtek stále zasahují u Rynholce

Hasiči pokračují v likvidaci požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, zcela uhašeno je 70 procent plochy. Na místě je 18 hasičských jednotek, tedy zhruba 80 hasičů. Hromadu plastů, které začaly hořet v pondělí vpodvečer, rozebírají rypadly. Hasiči odhadují, že ve čtvrtek odpoledne by mohli snížit stupeň poplachu na druhý, řekl ČTK jejich mluvčí Tomáš Bakalář.
před 7 hhodinami

Průzkum mezi nevoliči: není koho vybrat, stejně se nic nezmění, nevěří státu

Proč někteří Češi rezignovali na volby? Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi je jedním z hlavních důvodů to, že nemají koho volit. U některých dalších je příčinou fakt, že se o politiku vůbec nezajímají. Další nevoliči pak míní, že volby nic nezmění. K tomu, aby přišli hlasovat, by je motivovalo, kdyby viděli reálné dopady voleb a změny k lepšímu a kdyby politici plnili své sliby. Výsledkům průzkumu se věnovaly i Události, komentáře moderované Barborou Kroužkovou.
před 7 hhodinami
Načítání...