Vláda schválila zákon o ochraně dětí. Má pomoci navýšit počet pěstounů pro nejmenší

Vláda během středy schválila novelu, která má pomoci zvýšení počtu pěstounů tak, aby od ledna 2025 mohly kojenecké ústavy přestat přijímat děti. Norma má zjednodušit proces posuzování adeptů na pěstounství a upravit podmínky pro organizace, které jim pomáhají. Pomůže jim také navýšením příspěvků, z nynějších 59 tisíc korun na rok by u dlouhodobých pěstounů vzrostl na 66 tisíc korun. U těch přechodných přitom až na 72 tisíc korun. O schválení novely informoval vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Takzvané kojenecké ústavy by se podle novely měly v Česku do konce příštího roku zrušit a děti do tří let by měli na starost pěstouni. Jurečka uvedl, že výjimkou mohou být po 1. lednu 2025 případy sourozeneckých skupin nebo vážně nemocných dětí. 

„Neznamená to, že nebude zařízení, kde by nemohly být děti přijaty,“ uvedl s tím, že zůstanou například zařízení pro přechodný pobyt dětí po dobu měsíce. Od vyšší podpory pěstounů si slibuje to, že se najdou i náhradní rodiny, které jsou schopny ujmout se dětí s vážnějšími zdravotními problémy.

„Dnes máme dostatek pěstounů pro opravdu nejmenší děti, ale nemáme dostatek pěstounů pro ty starší děti, pro sourozenecké skupiny a pro děti, které mají právě různé kombinované handicapy,“ podotkl Jurečka. 

Novela rovněž upřesňuje rušení dětských domovů pro děti do tří let. Tyto kojenecké ústavy nyní fungují jako zdravotnická zařízení, provoz by přitom měly ukončit příští rok 31. prosince. Budou se ale moci přeměnit a nadále poskytovat zdravotní péči. Autoři návrhu poukazují na to, že během posledních let malých dětí v kojeneckých ústavech ubývalo. Naopak tam ale rostl počet předškoláků a školáků. Zařízení tak přestala plnit svůj původní účel.

Novelu posoudí sněmovna

Podle návrhu by se měla upravit i pravidla pro klokánky a podobné dětské azylové domy. Děti do tří let by v nich tak pobývaly nanejvýš měsíc, což napomůže rychlejšímu řešení situace v jejich vlastní rodině. Úřady či organizace mají teď na doprovázení, poradenství či další odbornou podporu pěstounské rodiny na rok 54 900 korun.

Novela podle návrhu, který posuzovala vláda, upravuje také evidenci pěstounů, ale i činnost úřadů a sociálních pracovníků. Týká se rovněž zprostředkování péče i vyplácení příspěvků.

Norma podle Jurečky zahrnuje i sjednocení institutů náhradní rodinné péče, konkrétně svěřenectví a nezprostředkovanou pěstounskou péči. „To zahrnuje shodná práva a povinnosti pro osoby pečující o děti ve svěřenectví a pěstouny, stejně jako nárok na podporu a příspěvky,“ uvedl. Změna má podle autorů odstranit nerovnosti mezi oběma formami péče a zajistit lepší péči pro děti a systematickou podporu pro všechny náhradní pečovatele. To odstraní nejistotu ohledně preferované formy péče ze strany soudů, uvedlo ministerstvo.

Normu o ochraně dětí ministerstvo práce předložilo začátkem února. Koncem září ji ještě upravilo poté, co se podařilo odstranit některé výhrady. Nyní ji posoudí sněmovna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokles cen ropy a plynu bude stabilní, věří expert

Ropa po vyhlášení plánů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na světových trzích začala zlevňovat. „Vypadá to na stabilní vývoj s mírným poklesem ceny,“ věří energetický poradce Vratislav Ludvík. Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška míní, že aktuální psychologický dopad na ceny je krátkodobý. Hosté pořadu Otázky Václava Moravce také mluvili o evropském a českém odběru plynu a domácích energetických problémech.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Windfall tax i přes nižší výnos od bank výrazně pomohla rozpočtu

Banky loni zaplatily na dani z neočekávaných zisků necelou půl miliardu korun, zjistila z dat Finanční správy Česká televize. Oproti předchozímu roku jde o zhruba třetinový pokles. Přitom když stát daň zaváděl, očekával, že od peněžních domů vybere přes třicet miliard. Naopak energetické firmy odváděly oproti původním předpokladům ve výši sedmnácti miliard korun skoro dvaapůlkrát tolik. I tento výnos pomáhá koalici udržet plánovanou bilanci rozpočtu. Na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií dal stát loni dvanáct miliard korun.
před 4 hhodinami

Zájem o obor roste, truhlářů ale ubývá

Výrobců nábytku ubývá. Týká se to i města, které právě tento obor proslavil. V Lišově na Českobudějovicku od 90. let postupně končí všechny historicky významné továrny a klesá i počet truhlářských učňů. Jinde přitom zájem roste, stejně jako poptávka po tomto řemesle. Počet absolventů se za poslední tři roky zvýšil z devíti set na dvanáct set.
před 5 hhodinami

Čtenářských klubů přibývá, o knihách diskutují v kavárnách i on-line

Sci-fi, historická literatura, ale i tematické večery – lidé se stále častěji scházejí, aby diskutovali o knihách, sdíleli doporučení a objevovali nové autory i literární žánry. Čtenářských klubů v Česku za několik posledních let přibylo, a to nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích. ČT oslovila desítky klubů po celé republice, které potvrdily, že zájem o setkávání čtenářů i počet členů roste.
před 16 hhodinami

Dopravní policie se zaměří na bezpečnost dětí v autech

Loni zemřelo při dopravních nehodách devět dětí, tři z nich nebyly v autosedačce. To dopravní policie považuje za alarmující. Letos se proto zaměří na kontrolu, jak jsou děti v autech připoutané. Vhodná autosedačka i její správné použití můžou rozhodnout o vážnosti následků. Volbu přitom ovlivňuje řada faktorů – je třeba vybírat takovou, která je vhodná pro konkrétní dítě a také zohlednit typ auta. Horská služba zase připomíná, aby rodiče nepodceňovali bezpečnost malých lyžařů.
před 17 hhodinami

Lidé o hospicové péči často nevědí, přitom jim může ulehčit

Lidé se stále obávají hospicové péče. Pokud ale rodiny službu na konci života svého blízkého využijí, chválí si ji. Podle výzkumu paliativních odborníků víc než čtvrtina oslovených pojem hospic ovšem ani nezná.
před 18 hhodinami

Justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, příslušnou novelu ale ještě posoudí Senát

Soudy nečekaly na úpravu zákona o platech ústavních činitelů a justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, které počítají s růstem podle trojnásobku průměrné mzdy, řekl ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). To je víc, než chce vláda. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom míní, že pokud vládní návrh nezačne platit do konce měsíce, ústavní činitelé nedostanou lednovou výplatu. Novelu ještě posoudí senátoři, a mnoho z nich má výhrady.
25. 1. 2025

Tři větší podniky ohlásily propouštění

Firmy v Česku čím dál častěji ve velkém propouštějí. Výpovědi, které oznámily koncem minulého roku, míří podle úřadů práce nejčastěji lidem od přepážek. Letos už tři větší podniky ohlásily, že nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako doposud. Výpovědi by se měly týkat asi devíti set lidí v Praze a Středočeském kraji. Podle garantky pro oblast zaměstnanosti Úřadu práce ČR Pavly Janovské by však nemělo dojít k většímu skoku v nezaměstnanosti.
25. 1. 2025
Načítání...