Vyšší poplatek za předčasné splacení hypotéky možná neprosadíme, připustil Stanjura

3 minuty
Události: Jak to bude s hypotékami
Zdroj: ČT24

Vládě se ve sněmovně nemusí povést prosadit vyšší poplatek za předčasné splacení hypotéky. V rozhovoru pro ČT to poprvé připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kabinet v srpnu navrhl zavést tento poplatek až ve výši dvou procent ze zbývající částky úvěru. Po středečním projednání v rozpočtovém výboru míří návrh do druhého čtení. Kromě opozice ho ale odmítají podpořit i některé koaliční strany.

Vládní návrh na vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky prošel ve sněmovně prvním čtením na konci srpna. Kabinet ho přidal k jinému návrhu, ve kterém plánuje změnit podmínky důchodového spoření.

Stanjura v srpnu před poslanci argumentoval, že banky kvůli možnosti předčasného splacení nabízejí všem lidem majícím hypotéky vyšší úrokové sazby, a ti tak skrytě hradí náklady spojené s dřívějším splacením úvěru. „Lepší a spravedlivější přístup je varianta B, aby náklady platili ti, kteří danou možnost využijí. My jsme navrhli dvě procenta,“ řekl.

Nyní ministr financí přiznal, že v závěrečném čtení může plán na nový poplatek narazit. „Bavme se o parametrech návrhu, ale pokud by byl většinový názor takový, že to má zůstat tak, jak to je, tak to podle mě neohrozí přijetí zákona,“ uvedl Stanjura. 

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher už má ale připravený pozměňovací návrh. „Je velmi jednoduchý, vyhazuje celou tu pasáž, celý zákon o spotřebitelském úvěru, který je přílepkem, který tam vůbec nepatří a řeší tenhle poplatek,“ podotkl.  

Část koalice s návrhem nesouhlasí

Dnes lidé v případě dřívějšího splacení uhradí administrativní poplatek ve výši maximálně tisíc korun. Nově mají podle návrhu vlády platit rozdíl mezi fixovaným úrokem a aktuálním úrokem, který určí národní banka. Jenže s tím zásadně nesouhlasí část koalice.

„Většina koaličních poslaneckých klubů návrh nepodporuje a preferovala by, aby byla vypuštěna celá problematika týkající se hypoték a zdražování různých poplatků pro lidi,“ uvedl například předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba funguje hypoteční trh díky tomu, že je vysoká konkurence. „Jak ten návrh dnes leží na stole, tak podle nás vůči spotřebitelům není úplně vstřícný,“ podotkl také místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

O vládním plánu zavést vyšší poplatek by mohli poslanci hlasovat v říjnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 6 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 7 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 12 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...