Lékový ústav bude mít novou ředitelku. Storovou nahradí Podrazilová

V čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude nově Kateřina Podrazilová, která dříve vedla odbor cen a úhrad tohoto orgánu, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Podle něj by měla na novou pozici nastoupit ještě v září. Dosavadní ředitelce Ireně Storové, která se výběrového řízení také účastnila, letos končí pětileté funkční období.

„Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování Státního ústavu pro kontrolu léčiv a zaměřit se především na maximální aktivitu v otázce kvality, bezpečnosti a dostupnosti léčiv,“ podotkl Jakob.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Podrazilovou vybral na základě výsledků výběrového řízení a doporučení komise. „Je zkušenou odbornicí, která má bohaté pracovní zkušenosti. Lékovou agendu zná velmi dobře, mimo jiné i díky předchozímu působení na jedné z vedoucích pozic v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl Válek.

Podrazilová od roku 2014 pracuje jako předsedkyně lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven, kde koordinuje agendu lékové politiky a řeší dostupnost léčiv na trhu. Vystudovala obor molekulární biologie a genetiky. V roce 1999 získala doktorský titul.

Válek byl se Storovou nespokojený

Dosavadní ředitelku ústavu Storovou Válek v uplynulých měsících opakovaně kritizoval v souvislosti s nedostatkem některých léčiv. První tendr na nového šéfa SÚKLu vypsalo ministerstvo letos v březnu. Komise doporučila dva uchazeče. Ministr žádného z nich tehdy nevybral, podle informací Zdravotnického deníku se obou účastnily Storová i Podrazilová.

SÚKL má mimo jiné na starosti povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Uděluje rovněž souhlas s klinickými studiemi, které se jich týkají. Řeší také kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků či vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.

Válkův resort letos v březnu hledal také vrchního ředitele sekce pro zdravotní péči. Podle organizačního schématu ministerstva ale místo zůstává neobsazené. Jakob už dříve uvedl, že součástí služebního zákona je vypsání výběrových řízení na pozice obsazené déle než pět let. Resort zdravotnictví je letos vyhlašoval například na šéfy krajských hygienických stanic.

Hledání nového šéfa IKEMu

Do konce roku chce ministr vypsat výběrové řízení také na nového ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za Michala Stiborka. Ten odešel v srpnu po kritice svého předchozího úvěrového podnikání. V nemocnici zasahovala i policie, která prověřovala podezření týkající se vydírání nebo veřejných zakázek.

Vedením IKEMu ministr dočasně pověřil vrchní ředitelku ministerské sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helenu Rögnerovou. Koncem srpna nicméně řekl, že nechce výběr nového šéfa uspěchat.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Zdroj: ČT24

„Musíme mít portfolio kandidátů, kteří se tam přihlásí. Nerad bych, aby to byl zase jeden kandidát, ale aby komise měla z čeho vybírat,“ popsal Válek. Poslední výběrové řízení, v němž v květnu místo obhájil Stiborek, bylo podle něj otevřené dlouho, a přesto se přihlásili jenom dva zájemci.

„Snažil jsem se oslovit i mimopražské, ale zájem byl nulový. Nechci se dostat do situace, že opakovaně neúspěšní kandidáti budou jediní, z koho budu vybírat,“ dodal šéf resortu zdravotnictví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 17 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 2 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 5 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 8 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 9 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 9 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...