Měsíce chybí lék na leukémii, pacienti ho shánějí v zahraničí. Problém je i s inzulinem

3 minuty
Události: Měsíce chybí lék na leukémii
Zdroj: ČT24

V Česku již několik měsíců chybí lék Litalir, který se používá u řady onemocnění krve, včetně některých typů leukémie. Část pacientů pro něj proto jezdí do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že plnohodnotná alternativa bude v lékárnách do měsíce.

Zkušenosti s obtížným sháněním léku má například Tereza Skuhravá, která jej potřebovala pro svého otce. Obracela se na lékárny i lékový ústav, nakonec jí ale pomohla kamarádka. „Bydlí shodou okolností u hranic s Německem. A nabídla mi ochotně, že se do Německa zajede zeptat, jestli ten lék mají. Pochodila, lék mají,“ popsala Skuhravá.

„Jeho výpadek je pro nás značným problémem, protože v podstatě není alternativa. Už je to několik měsíců a jsou pacienti, kteří berou tři nebo čtyři tabletky denně a skutečně už ten lék nemají,“ upozornila lékařka z hematologické kliniky z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Anna Jonášová. V pražské fakultní nemocnici vědí zhruba o stovce lidí, kteří lék pravidelně užívali.

Resort zdravotnictví slibuje, že v této chvíli je v distribuci náhradní lék. „Nebo to lékárna může zajistit individuálním dovozem ze zahraničí. Víme, že to funguje, je to možné udělat,“ navrhuje náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Nemocnice zajišťují jiné léky s podobným účinkem

Česká televize oslovila některé z českých nemocnic s dotazem, jak výpadek řeší. Většina odpověděla, že pro pacienty zajišťují jiné léky s podobným účinkem. Ty ale bývají dražší a pacienti na ně musí déle čekat. Proces navíc provází složitá administrativa.

Nemocnice, které zajišťují alternativní léčivo k Litaliru
Zdroj: Průzkum ČT / ČT24

Kromě léků na leukémii v Česku chybí také některé druhy inzulinu. Ten se však –⁠ alespoň dle lékařů v pražském IKEM –⁠ daří nahrazovat. „Spíš to vedlo u některých pacientů k takovému nepohodlí, že bylo potřeba dát jiný inzulin, třeba upravovat dávku, trochu častěji se měřit,“ uvedl přednosta Centra diabetologie IKEM Martin Haluzík.

Kromě některých inzulinů chyběla také inkretinová analoga, která snižují hmotnost, a proto je užívaly i některé celebrity. Poptávka se enormně zvýšila, což ohrozilo pacienty s cukrovkou, kteří lék skutečně potřebují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 10 mminutami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 2 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 3 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 3 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 9 hhodinami
Načítání...