168 hodin: Z dvousettisícového dluhu téměř tři miliony a hrozba ztráty domu. Moderní lichva v Česku kvete

8 minut
168 hodin: Novodobí lichváři
Zdroj: ČT24

Moderní lichva v Česku kvete. Když lidé potřebují akutně vyřešit finanční tíseň, banky je často odmítnou. Ochotně jim ale půjčí jiné firmy s malou podmínkou – zastavení nemovitostí. Z malého problému je za pár měsíců problém velký, který často končí nevýhodným prodejem domu. Proč moderní lichvu stát nepostihuje? Pro pořad 168 hodin natáčeli Jaroslav Hroch a Darina Vlková.

Denisa Lazarovská žije s manželem v Praze. Platí nájem a auto na leasing. Další výdaje se přidaly v roce 2016, když zdědila dům. „S domem byla i hypotéka. Tu spláceli naši, když ještě tatínek žil. Pak zemřel a mamka na to byla sama. My jsme jí taky pomáhali, ale prostě jsme to nezvládali,“ vypráví paní Denisa. Zlomovým okamžikem byla v roce 2019 nemoc manžela.

„Byl v nemocnici dost dlouho. S přestávkami půl roku. A já jsem si musela ke své práci vzít ještě jednu, abychom to zvládli, ale stejně to bylo málo,“ vysvětluje. Platili víc, než vydělávali a v krizi hledali náplast. Tu jim nabídla zprostředkovatelka, která přišla se zdánlivě jednoduchým řešením – stačilo jen ručit domem.

„Prý částka, kterou požadujeme, jednalo se o 200 tisíc, není až tak vysoká. A že nám sežene investora nebo něco v tom smyslu. Tak nás navštívila a vzala s sebou zároveň i toho investora, který poskytl první půjčku 200 tisíc,“ vypráví sestra paní Lazarovské Gabriela Miláčková.

Paní Denisa měla z obou lidí, kteří jí chtěli pomoci, dobrý dojem. Analytička z Institutu pro sociální inkluzi Alena Zieglerová vysvětluje, že ve stresu člověk funguje jinak, než když je v klidu. „A vůbec nezáleží na tom, jaké má vzdělání nebo inteligenci. Jakmile se člověk dostane do časové tísně nebo jiného nepříjemného stavu, tak je strašně náchylný k tomu, že se nechá zmanipulovat,“ podotýká.

Dluh narůstal rychlým tempem

Ze dvousettisícového dluhu bylo kvůli provizím a úrokům najednou třista tisíc korun, které za tři měsíce chtěla firma zpět. Ty manželé neměli, a tak přišla s dalším člověkem, který půjčil milion a zaplatil jim půjčku i hypotéku. Peníze chtěl zpátky za šest měsíců, rovněž neměli. Firma tak domluvila další firmu, která domluvila další firmu. Následovaly další provize, úroky a poplatky. Z dvou set tisíc dluh za necelé dva roky vyrostl na 2 800 000. A manželé dostali informaci, že se dům musí prodat.

„Všem se to líbilo, protože máme velikou zahradu, je tam rybník, to prostředí je pěkné. Takže už si plánovali, jak to tam opraví. To bylo to nejtěžší období. Úplně nejhnusnější věta, kterou mamka nemohla rozdýchat, byla: 'Na jaře už si kytičku nezasadíte a Vánoce už strávíte někde jinde,'“ vypráví paní Gabriela.

Rodina naletěla novodobým lichvářům. „Je to velmi sofistikovaný řetězec firem, které na sebe jsou různě navázány. Jedna firma nabídne první půjčku, potom zprostředkuje jiný úvěr. Domluví vyplacení jiného úvěru a přeúvěrování na čtvrtou firmu. A každá ta další firma si uloupne další peníze. Ve finále se lidem, kteří jsou v problémech, ale mají problémy ještě relativně malé, ty problémy výrazně znásobí,“ vysvětluje ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Podle advokáta Petra Němce může být lichva jakákoliv služba, kdy je jasný nepoměr mezi cenou, co dostane poškozený a co získá „lichvář.“ „Ale musí být ještě naplněn ten další prvek, a to je zneužití nějaké tísně nebo neznalosti, rozumové slabosti, nezkušenosti a tak dále,“ podotýká Němec.

Paní Denisa uvedla, že první smlouvu si nestačili přečíst. Podepsal ji manžel ještě v nemocnici, přičemž před nemocnicí už na ni daná osoba čekala. „Myslím si, že kdyby si někdo udělal analýzu, tak zjistí, že takhle dochází k obrovskému přesunu majetku v České republice. Takhle se doslova okrádají lidé,“ dodává Němec.

Těžko se dokumentuje

Tento typ byznysu v Česku bohatě bují a policie se případům prakticky nevěnuje. „Každoročně evidujeme jednotky případů. Je to deset, patnáct případů. Samozřejmě se jedná o latentní trestnou činnost, která se velmi těžko za prvé dokumentuje a za druhé vyhledává,“ uvedl tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR David Schön.

„Postavit si byznys na selhání nebo na finanční tísni druhých, je pro mě neuvěřitelný hyenismus. A je velmi smutné, že se to u nás neřeší a že tito lidé nejsou postihováni v trestní rovině a že už dávno nesedí ve vězení,“ podotýká Hábl.

Podle advokáta Němce policie skoro vše hned odloží. „Řeknou: 'Podepsali jste smlouvu, tak jste ji podepsali.' Je platná, nechtějí to řešit,“ podotýká.

Paní Denisa měla štěstí. V poslední chvíli zavolala advokátce, která v případu viděla lichvu a soud také. Poté, co odvolací soud posoudil hrubý nepoměr plnění v neprospěch žalobkyně, zabýval se subjektivním znakem lichvy a i zde konstatoval, že tento znak byl naplněn.

„Potvrdil, že kupní smlouva v podstatě nikdy neexistovala. Tedy ten poslední věřitel se nikdy nestal vlastníkem domu. Vlastníkem nemovitosti je, byla a pořád je moje klientka,“ vysvětluje advokátka Ludmila Hájková. 

Dům tak rodině zůstal, ale část dluhu rovněž. Soud už však některé smlouvy zneplatnil a nyní se čeká, jak dopadnou další.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12AktualizovánoPrávě teď

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 9 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 32 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 43 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 45 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 2 hhodinami

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 3 hhodinami
Načítání...