Případů svrabu přibývá. Za únor jich bylo meziročně téměř o osmdesát procent více

V únoru letošního roku zaznamenal Státní zdravotní ústav (SZÚ) rekordní čísla nákazy svrabem. Eviduje celkem 815 nakažených osob. V loňském únoru jich bylo jen 457, jedná se tedy o meziroční nárůst o více než 78 procent. Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové patří mezi možné příčiny zvýšeného výskytu kožního onemocnění celkový pokles imunity populace kvůli vysokým hygienickým standardům a větší migrace a turismus.

Zvýšený výskyt nákazy je patrný již od konce loňského roku, v listopadu a prosinci 2022 bylo nakažených přes sedm set, v lednu letošního roku pak 671. K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem s infikovanou kůží, ale i nepřímo například prostřednictvím kontaminovaného oblečení či ložního prádla. Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí uvedla, že svrab představuje riziko pro všechny věkové kategorie.

Děti do čtrnácti let však patří k nejcitlivější skupině, jelikož u nich dochází k rychlému šíření nákazy. U starších osob je pak šíření onemocnění spojeno s častějším pobytem v lůžkových zařízeních typu nemocnic, léčeben či ubytoven, jelikož se v nich často a rychle střídá velké množství lidí.

Letošní nárůst svrabu nemá podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové jednoznačné vysvětlení. Mezi možné příčiny patří vliv masivní migrace obyvatelstva a s tím spojená zhoršená sociální a hygienická úroveň, dále zvýšený turismus a pokles imunity populace.

  • 2013 – 3960
  • 2014 – 4202
  • 2015 – 4277
  • 2016 – 4590
  • 2017 – 3711
  • 2018 – 3483
  • 2019 – 3570
  • 2020 – 2382
  • 2021 – 3306
  • 2022 – 5276

Kolektivní přecitlivělost vůči svrabu

„K poklesu imunity dochází, protože nejsme v kontaktu s původcem onemocnění, tedy zákožkou svrabovou. Je to kvůli léta existujícím hygienickým opatřením a standardům vyspělé společnosti,“ vysvětlila Fabiánová. „Kolektivní přecitlivělost se objevuje cyklicky po určitém období, zhruba jednou za dvacet až třicet let, v závislosti na míře hygienických standardů a způsobech chování,“ dodává.

Svrab je kožní, parazitární onemocnění. Jeho původce, zákožka svrabová, žije ve svrchních vrstvách kůže svého hostitele, je nejaktivnější v teple a kromě krku a hlavy napadá postupně celé tělo. Infekce se projevuje v podobě červených skvrn a svědění. Šíří se z osoby na osobu, ale i předměty, na kterých roztoč přežije i několik dní.

Svrab automaticky neznamená nedostatek hygieny, mohou jím trpět i čistotní lidé. „Pro zamezení šíření svrabu je velmi důležité včasné vyšetření a léčba nemocných se svědivou dermatózou odborným lékařem,“ dodává Kateřina Fabiánová. Svrab patří v Česku mezi nejčastější příčiny nemocí z povolání. Jako profesionální nákaza se nejčastěji vyskytuje u osob pracujících ve zdravotnictví a sociálních službách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 58 mminutami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 1 hhodinou

ŽivěBabiš znovu žádal ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 3 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 5 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 6 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 11 hhodinami
Načítání...