Zeman hodlal udělovat milosti jen výjimečně. Nakonec jich podepsal 26

Miloš Zeman před zvolením do funkce deklaroval, že milosti a amnestie považuje za „feudální přežitek“, proto by je neuděloval, případně by zvažoval jen žádosti nevyléčitelně odsouzených, kteří touží strávit naprostý závěr života doma. Dodával však, že by se odsouzený neměl dopouštět závažných trestných činů. Ve funkci nakonec podepsal šestadvacet milostí a mnohdy vlastní zásady porušil.

Bezprostředně po nástupu do funkce Zeman označil amnestii či milosti za zbytečné monarchistické prvky.

„Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám a přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoliv můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít,“ řekl na Hradčanském náměstí. Tuto proklamaci pak ještě připomněl ve vánočním poselství téhož roku, pro případnou milost ale přidal ještě třetí podmínku – zajištěné rodinné zázemí odsouzeného.

O zvážení podmínek požádala prezidenta Zemana v roce 2015 tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), neboť se jí zdály přísné a nemohla předložit téměř žádný návrh na udělení milosti. Zeman pak připustil možnost polevit v kritériích o zdravotním stavu nebo rodinného zázemí, zdůraznil však, že neustoupí od podmínky vylučující pachatele zvlášť závažného trestného činu.

Zeman za deset let v prezidentské funkci udělil celkem 26 milostí.

První milost přišla po třech letech ve funkci

První prezidentskou milost obdržel v únoru 2016 Pavel Mareš, který byl propuštěn pro svůj zdravotní stav do nemocničního ošetřování. Odsouzen byl na tři roky nepodmíněně za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, konkrétně za 38 podvodů v podnikání, část trestu si odpykal.

Také ve druhém případě Zeman prominul zbytek jednoho trestu a tři další tresty ve výši zhruba devětadvaceti měsíců ze zdravotních důvodů. Milost udělil na základě podnětu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Třetí milost udělil také ze zdravotních důvodů.

Následující čtyři prezidentské pardony byly zdůvodněny buď zdravotní indispozicí odsouzeného, nebo péčí o člena rodiny.

Případ Kajínek a první porušení vlastních podmínek

Velkou pozornost veřejnosti vzbudila Zemanova osmá milost, kterou udělil v květnu 2017 doživotně odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Na rozdíl od ostatních milostí nebyl Kajínek nijak závažně nemocný, byl naopak potrestán za zvlášť závažný trestný čin. Udělení milosti vyvolalo společenskou diskuzi o další existenci a formě této pravomoci prezidenta.

Počátkem března 2018 prezident omilostnil muže, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Podle vyjádření Hradu muž sice nesplňoval podmínku závažného zdravotního stavu, avšak Zeman jeho další potrestání vnímal jako nadbytečné a kruté. Odsouzený byl ve vězení za ohrožení pod vlivem návykové látky a za usmrcení z nedbalosti, Zeman mu zbytek trestu prominul. Přihlédl také k tomu, že má muž nezletilé dítě, které přišlo o matku a sourozence.

Desátou milost Zeman udělil v srpnu 2018 onkologicky nemocnému vězni, který byl potrestaný za zneužití pravomoci, maření úředního rozhodnutí a přijetí úplatku. O dva měsíce později obdržel milost handicapovaný muž, který přišel o obě nohy a měl si odpykat rok vězení. Zároveň zastavil jeho stíhání za neplacení výživného.

Milost za zachráněný život

Následující milost prezident udělil v lednu 2020, a to opět onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Z přípisu ministryně spravedlnosti vyplývá, že muž spáchal celkem 18 trestných činů včetně vraždy.

Své podmínky Zeman nerespektoval také v případě třinácté milosti, kterou udělil v březnu 2020 muži, jenž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. Udělení milosti iniciovala tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Omilostněný z příbramské věznice o ni sám v minulosti nežádal. Důvodem podle Zemana bylo, že omilostněný poskytnutím první pomoci zachránil život další osobě.

Ve stejném měsíci také udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty za méně závažnou trestnou činnost převážně majetkového charakteru.

Vlastní pravidla Zeman ohnul několikrát

V polovině prosince 2020 udělil Zeman milost znovu mimo podmínky, které si vytyčil. Obdržel ji Daniel Vlachynský, který byl odsouzen za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví. Hlavními důvody podle Zemana bylo, že omilostněný zachránil tonoucí ženu, příkladně vykonával zaměstnání a až do spáchání činu vedl řádný život. Za návrhem milosti stála opět někdejší šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Koncem března 2021 bývalý prezident omilostnil onkologicky nemocného muže. Prominul mu zbytek nepodmíněného trestu vězení za loupež a nebezpečné vyhrožování. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil, dotyčný byl počátkem 90. let odsouzen za vraždu. V rejstříku trestů má dalších sedm záznamů, mimo jiné za zpronevěru či ohrožování mravní výchovy. Měl si odpykat ještě 660 dní trestu odnětí svobody za loupež, při níž ohrožoval prodavačku jehlicí z deštníku.

Na začátku června 2021 prezident Zeman omilostnil muže odsouzeného za zanedbání povinné výživy, aby mu umožnil péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela. Muž měl v rejstříku trestů osm záznamů. Vedle čtyřnásobného neplacení alimentů byl dříve odsouzen také za loupež, krádež a dvojí řízení bez řidičského oprávnění.

Dvacátou milost udělil Zeman v září 2021 Pavlu Podroužkovi, olomouckému podnikateli, který byl trestně stíhán za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a zároveň mu prominul půlroční podmíněný trest za ohrožení pod vlivem návykové látky. Podroužek byl v minulosti už dvakrát odsouzen za trestnou činnost v silniční dopravě. Důvodem milosti byl jeho špatný zdravotní stav. Kancelář prezidenta republiky tehdy zprávu zveřejnila s pětidenní prodlevou.

Milost pro Baláka a stavební firmu

Loni v březnu rozhodl Zeman o prominutí trestu Miloši Balákovi, bývalému řediteli Lesní správy Lány. Balák odešel od soudu s nepodmíněným trestem odnětí svobody, peněžitým trestem a trestem zákazu činnosti. Balák netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí, v procesu se navíc angažovala Kancelář prezidenta republiky i s jejím šéfem Vratislavem Mynářem.

Zeman Baláka obhajoval v médiích, označoval ho za bezúhonného člověka, s jehož prací je velmi spokojen. Samotné rozhodnutí o milosti zdůvodnění neobsahuje. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ve vyjádření na webu uvedl, že „prezident dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná“.

V listopadu 2022 udělil Zeman tři milosti v jedné trestní kauze, když manželům Kordysovým a jejich společníkovi prominul nevykonané zbytky nepodmíněných trestů odnětí svobody, trest vyhoštění z území Česka na dobu neurčitou a tresty propadnutí věci, obdobný trest prominul i jejich společníkovi. Polští manželé byli odsouzeni za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy k osmi letům vězení, v minulosti prováděli rituály se silně psychotropním nápojem ayahuasca.

Omilostnění se dočkala také manželka bývalého premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová), když jí Zeman prominul zbytek zkušební doby podmíněného trestu uloženého v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nagyová podle vyšetřovatelů nechala odposlouchávat Nečasovu bývalou manželku. Prezidentský pardon se nevztahuje na trest zákazu činnosti. Zeman se rozhodl zmírnit Nečasové trest kvůli uplynutí deseti let od spáchání skutků a pro její řádný život.

Poslední milost Zeman udělil v samém závěru prezidentského mandátu firmě Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. Firma dle vlastního vyjádření o milost nežádala. Zeman podle svého mluvčího přihlédl k tomu, že trest údajně nepříznivě dopadá především na zaměstnance firmy a společnost už vykonala „významnou část trestu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 20 mminutami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 3 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 5 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 6 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 8 hhodinami

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 16 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...