Skončila první část hlasování o prezidentovi. Hlasy odevzdali lidé s nařízenou izolací kvůli covidu

Lidé, kteří mají covid-19, a jsou proto v izolaci, již mohli hlasovat ve druhém kole volby prezidenta republiky. Volební stanoviště, kam bylo možné přijet autem, jim byla k dispozici do pěti hodin odpoledne. Podle údajů ministerstva zdravotnictví mělo pozitivní test 1900 lidí, volit jich přijelo 650. I když to byla jen asi třetina, zájem o hlasování z auta byl výrazně větší než před dvěma týdny při prvním kole. Na některých místech odbavili již za první hodinu či dvě víc aut než v prvním kole za celý den.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Budoucí hlavu státu jako první volili lidé nakažení koronavirem

Andrej Babiš, nebo Petr Pavel? Většina voličů se mezi těmito dvěma kandidáty, kteří postoupili do druhého kola prezidentských voleb, bude rozhodovat až v pátek a sobotu, ale ti, u nichž se prokázala nákaza covidem-19, mohli hlasovat přednostně. Bylo k tomu ale potřeba předložit buď potvrzení od lékaře či hygienika o izolaci, anebo věrohodné potvrzení o pozitivním výsledku testu na přítomnost koronaviru, případně čestné prohlášení o izolaci.

Samotné hlasování bylo podobné tomu ve volební místnosti, pouze byli voliči celou dobu v autě. Museli prokázat svou totožnost včetně místa trvalého pobytu předložením občanského průkazu či cestovního pasu. Hlasovat mohli na stanovišti, kam spadají podle své adresy. V každém okrese bylo jedno, v Praze pět.

Kdo měl voličský průkaz, musel ho komisi odevzdat. Seznamy voličů, kteří hlasovali, komise z drive-in stanovišť přenechají prostřednictvím krajských a obecních úřadů okrskovým volebním komisím, které budou dohlížet na hlasování v pátek a v sobotu. Bude tím zamezeno případnému vícenásobnému hlasování téhož voliče.

Stanoviště hlásila větší zájem než v prvním kole

V prvním kole voleb využilo v celé republice ve středu 11. ledna možnost hlasovat z auta jen 354 lidí. Ve druhém kole jich bylo více. Na pražských stanovištích se podařilo překonat účast z prvního kola již v prvních hodinách hlasování. Do 10:30 přijelo 72 voličů oproti 46, kteří volili v prvním kole za celý den. Když hlasování skončilo, mělo v Praze odvoleno 205 lidí. Nejčastěji lidé podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana mířili na Letnou.

Podobné to bylo napříč republikou, i když počty hlasujících nebyly závratné a přijel jen zlomek z dvou tisíc lidí pozitivních na covid-19. V Libereckém kraji se počet hlasujících zvýšil z pěti v prvním kole na 45, ve Zlínském kraji z osmi na devatenáct, v Olomouckém kraji ze sedmi na 24. Ve středních Čechách dorazilo na drive-in stanoviště více lidí než před dvěma týdny již v první hodině. Tehdy v regionu hlasovalo z auta čtrnáct voličů, ve druhém kole jich přijelo osmdesát.

Přesto i ve druhém kole byla stanoviště, kde komisaři celý den marně vyhlíželi alespoň jedno auto. Nikdo nepřijel například do Ústí nad Orlicí, Jeseníku nebo Havlíčkova Brodu.

Video Studio 6: Lidé v karanténě volí prezidenta
video

Studio 6: Lidé v karanténě volí prezidenta

Zdroj: ČT24
 

Možnost hlasovat do přenosné volební schránky

Pokud voliči s koronavirem na drive-in stanoviště nedorazí, mohou hlasovat doma do speciálních přenosných volebních schránek, pokud o to požádají nejpozději ve čtvrtek do 20:00 krajské úřady či pražský magistrát. Tuto možnost budou mít v pátek 27. ledna od 08:00 do 22:00 nebo v sobotu 28. ledna od 08:00 do 14:00.

Musejí o tento způsob hlasování požádat místně příslušný krajský úřad nebo pražský magistrát nejpozději ve čtvrtek 26. ledna do 20:00. V zařízeních, která by byla kvůli koronaviru uzavřena, budou jejich klienti hlasovat ve čtvrtek od 08:00 do 22:00 a v pátek od 08:00 do 18:00. Při prvním kole žádné takové zařízení nebylo.

Poslední šanci ve středu mají lidé, kteří se volebního finále budou chtít zúčastnit mimo domovskou obec. Do 16:00 ale musí požádat osobně na obecním úřadě o voličský průkaz, po jehož předložení budou moci v pátek či v sobotu hlasovat například při rekreaci v horských obcích.