V Česku chybí kliničtí psychologové, čekací doby jsou až tři čtvrtě roku. Zádrhel je v jejich vzdělávání

V českém zdravotnictví chybí kliničtí a dětští psychologové. Podle dat Asociace klinických psychologů jich schází asi 1500, tedy polovina současného stavu. Aby mohl psycholog vykonávat praxi ve zdravotnictví, musí absolvovat speciální kurz. Ty jsou ale na nadcházející dva roky obsazené. Ministerstvo zdravotnictví proto chystá novelu, díky které by se možnost vzdělávat psychology rozšířila i na další české univerzity.

V praxi nedostatek klinických psychologů znamená asi čtyřměsíční čekací lhůty, na řadě míst odmítají pacienty úplně – a to i v akutních případech. Podle Asociace klinických psychologů působí v Česku zhruba 1550 klinických psychologů, podle údajů Světové zdravotnické organizace by jich ale v ideálním případě mělo být alespoň tři tisíce.

„Já i moji kolegové občas musíme dokonce pacienty odmítat,“ popisuje hradecká klinická psycholožka Dana Dobiášová. „A v případě, že máte třeba dítě se sklony k sebevraždě, to je problém,“ dodává. Pacienty proto přesměrovává do Pardubic, někteří dojíždí do Prahy. Právě v Hradci Králové je klinických psychologů největší nedostatek, v přepočtu na sto tisíc obyvatel podle posledních dat z roku 2020 působí jen tři, naopak v Praze je to téměř dvacet.

Nedostatek podle Jana Bažanta, vedoucího oddělení klinické psychologie v nedaleké Pardubické nemocnici, trvá minimálně třicet let, systematické řešení ale stále chybí. Kvůli válce na Ukrajině nebo také pandemii covidu-19 se navíc problém v posledních letech prohloubil. „V případě, že se nejedná o akutní případy, může trvat objednávací doba až tři čtvrtě roku,“ tvrdí Bažant.

Speciální kurzy jsou obsazené do roku 2024

Aby do zdravotního systému přibyli další kliničtí psychologové, musí absolvovat speciální kurzy, které několikrát do roka vypisují některé tuzemské vysoké školy. Samotné kurzy jsou ale už teď obsazené až do roku 2024. „Všichni vědí o tom, že je nedostatek klinických psychologů, kapacita kurzů, které by to mohly vyřešit, je však nedostatečná a nikdo s tím nic nedělá,“ popisuje studentka psychologie Markéta. „Na Palackého univerzitě sice přidali jeden kurz navíc, to ale v žádném případě nestačí,“ dodává.

Roční kurz Psycholog ve zdravotnictví si studenti hradí sami, podle vysoké školy se cena za teoretickou část pohybuje mezi osmi a devíti tisící korunami. K tomu je potřeba ještě dvě stě hodin praxe na vlastní náklady studenta.

Dva kurzy ročně v současností nabízí katedra psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, jeden vypisuje soukromá Pražská vysoká škola psychosociálních studií a dva kurzy pořádá katedra psychologie na Univerzitě Karlově v Praze.

Problém řešíme, připravujeme novelu, říká mluvčí resortu zdravotnictví

Že poptávka po tomto druhu vzdělání zdaleka předběhla nabídku, si uvědomuje i ministerstvo zdravotnictví, pod které problematika spadá. „Problém s nedostatkem aktivně řešíme a připravujeme novelu zákona k rozšíření kapacit kurzů pro nové psychology,“ říká tamní mluvčí Ondřej Jakob.

Podle připravované legislativy by v budoucnu mohly potřebné kurzy nabízet i další české vysoké školy. „Aktuálně prošel dodatek k zákonu, který právo akreditovat kurz Psycholog ve zdravotnictví rozšiřuje prakticky na kohokoliv,“ říká vedoucí katedry psychologie Tomáš Nikolai z Univerzity Karlovy. Psychologii je v současnosti možné studovat ještě třeba na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity, na dvou fakultách Masarykovy univerzity v Brně nebo na soukromé University of New York in Prague.

Klinický psycholog se od klasického psychologa liší především v rozsahu pravomocí a případy, které řeší. Nejčastěji se zabývá vážnějšími problémy jako je třeba porucha autistického spektra. Bez kurzu může absolvent psychologie pracovat v soukromé poradenské praxi, ve školství nebo v odvětví lidských zdrojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 11 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 8 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 9 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 9 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 10 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 11 hhodinami
Načítání...