Odmítnout jmenování Hladíka je v souladu s ústavou, je přesvědčen prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman odmítl, že by porušil ústavu tím, že odmítl jmenovat Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Na svém rozhodnutí trvá, řekl Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Dodal, že o svém rozhodnutí předem zpravil premiéra Petra Fialu (ODS) a nechce se k němu vracet.

Petra Hladíka navrhli lidovci na post ministra životního prostředí již v říjnu, kdy ohlásila rezignaci tehdejší šéfka resortu Anna Hubáčová (za KDU-ČSL). Nakonec ji ale na počátku listopadu vystřídal předseda strany Marian Jurečka, který je ale zároveň ministrem práce a sociálních věcí a vicepremiérem a při převzetí resortu dal najevo, že to považuje za dočasnou záležitost, která by měla trvat zhruba měsíc.

Hladík se zatím měl vypořádat s tím, že jeho kancelář na brněnském magistrátu – kde býval náměstkem primátorky – prohledávala policie v souvislosti s kauzou korupce kolem přidělování městských bytů. Když ale premiér Petr Fiala koncem roku konečně oficiálně navrhl jeho jmenování, vyšlo najevo, že to prezident Miloš Zeman nechce udělat.

Frekvenci 1 řekl, že měl k Hladíkovi čtyři výhrady. Když za ním ministerský kandidát ve středu přišel, osvětlil mu pouze jednu, řekl Zeman. Konkrétně podle něj vysvětlil, že u něj policie neprovedla domovní prohlídku, jak si hlava státu myslela. Prezident se ale dál domnívá, že má Hladík nedostatečné vzdělání v oboru životního prostředí, uvedl, že ministerský kandidát nepublikoval v odborném tisku. Nelíbí se mu, že ve stranickém tisku předem publikoval inzerát, kterým hledá náměstka a další spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu.

A vadí mu i to, že stále pokračuje vyšetřování korupční kauzy kolem brněnských bytů. Zeman míní, že ji bude policie vyšetřovat ještě měsíce. Jmenovat ministrem politika, jehož kancelář policisté prohledali, by v tom případě považoval za „neuvážené“.

Ačkoli vládní koalice obvinila hlavu státu, že odmítnutím jmenovat ministra porušuje ústavu, Zeman sám je přesvědčen, že to tak není. Poukázal, že se v ústavě píše, že premiér ministra navrhuje, z čehož plyne, že prezident návrh může přijmout, nebo odmítnout. „Ústava jednoznačně říká, že premiér navrhuje ministra. Slovo návrh má v češtině naprosto jednoznačný význam, je to něco, co můžete přijmout, nebo odmítnout,“ řekl Zeman.

(1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.(2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
Článek 68 Ústavy České republiky

Předseda vlády se podle Zemana dozvěděl o jeho rozhodnutí již předtím, než se mu šel Hladík na Hrad představit – konkrétně na pondělním novoročním obědě. Dal najevo, že se lidoveckým kandidátem již nechce zabývat. „Už jsem o tom s premiérem mluvil a nevidím důvod, proč se k tomu vracet,“ podotkl.

Lidovci v pátek rozhodli, že na nominaci trvají a Hladík bude na ministerstvu dočasně náměstkem. Počítají, že věc vyřeší konec Zemanova mandátu v polovině března. „Jak rozhodne budoucí prezident, je na něm,“ konstatoval Zeman.

Zda se pokusí jmenovat předsedu Ústavního soudu, řekne Zeman až po volbách

Zeman se v rozhovoru pro Frekvenci 1 vrátil i k dalšímu sporu o výklad ústavy. Řekl, že má právní analýzu, podle níž neexistuje právní překážka pro to, aby ještě před vypršením svého mandátu jmenoval nástupce Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu. A to přesto, že Zeman ve funkci skončí v březnu, zatímco Rychetský až v srpnu.

Neřekl, kdo jím zmíněnou analýzu zpracoval. Řada ústavních právníků považuje případné jmenování předsedy Ústavního soudu prezidentem, který již nebude v létě ve funkci, za protiústavní.

Za precedent považuje Zeman i nedávné jmenování čtyř rektorů, z nichž jeden do funkce nastoupí až deset dní poté, co Zemanovi skončí prezidentský mandát. „Čekal jsem, že nějaký právní purista se ozve, nikdo se neozval,“ řekl ke jmenování rektorů.

Prezidentovy argumenty odmítl nicméně ústavní právník Jan Kysela. „Prezident Zeman končí v úřadě pět měsíců před uvolněním funkce předsedy Ústavního soudu, takže je zřejmé, že její obsazení přísluší příštímu prezidentovi,“ ujistil. Dodal, že kdyby něco takového bylo přípustné, mohla by nynější hlava státu „vyprázdnit všechny jmenovací pravomoci uplatňované bez návrhu“.

Zda se opravdu pokusí nového předsedu Ústavního soudu jmenovat, však nechce Zeman říct, dokud nebude zvolen nový prezident republiky. „Nechtěl bych, aby se téma stalo tématem prezidentských voleb, je to téma okrajové,“ uvedl s odkazem na ekonomickou situaci či válku na Ukrajině. Někteří kandidáti by toho podle něj využili v kampani.

V rozhovoru též Zeman uvedl, že se chystá udělit svému rakouskému protějšku Alexanderu Van der Bellenovi Řád Bílého lva. Z jeho slov vyplynulo, že se tak má stát při Van der Bellenově návštěvě České republiky. „Myslím, že si to zaslouží,“ řekl o bývalém předsedovi rakouských Zelených. A to přesto, že před volbami, v nichž se Van der Bellen dostal poprvé do funkce, podpořil Zeman jeho protikandidáta Norberta Hofera ze strany Svobodných, ten jej dokonce navštívil na Hradě. Český prezident tehdy konstatoval, že Van der Bellenovi vítězství nepřeje, protože nemá rád strany zelených. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 7 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 8 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 8 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 8 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 11 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...