Odchod do předčasné penze letos vyjde lépe než řádný důchod příští rok, uvádí ministerstvo

Události: Odchod do předčasné penze letos vyjde lépe než řádný důchod příští rok, uvádí ministerstvo (zdroj: ČT24)

Lidé, kteří se chystají příští rok do důchodu a požádají o něj už letos předčasně, mohou získat vyšší částku. Kvůli inflaci, mimořádným valorizacím a propadu reálných výdělků bude totiž teď vypočítaná dřívější penze výhodnější než důchod, který se stanoví příští rok. Lišit se může o několik stokorun až pár tisícikorun. Vyplývá to z propočtů ministerstva práce. Zástupci resortu proto lidem doporučují o předčasnou penzi požádat ještě letos, ale na odpočinek jít až v zamýšleném termínu. Pobíraná suma pak bude nejen větší, ale nebude se ani krátit.

„Chceme reagovat na situaci, která je poměrně neobvyklá. Předčasné důchody přiznané v tomto roce budou vyšší než přiznané důchody příští rok. Pokud někdo plánuje odejít do důchodu v roce 2023, lze mu doporučit, aby sice nadále pracoval a odešel do důchodu tak, jak si naplánoval, ale letos udělal ještě jeden administrativní krok – zašel na okresní správu sociálního zabezpečení a požádal o přiznání důchodu s datem letošního roku bez výplaty,“ uvedl ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce Tomáš Machanec. Důvodem jsou podle něj inflace, mimořádné valorizace a propad reálných výdělků. 

Lidé, kteří po celý život vydělávali měsíčně v průměru dvacet tisíc korun hrubého, by příští rok získali podle údajů ministerstva novou starobní penzi 16 819 korun. Letos by jim ale sociální správa předčasný důchod o necelé tři měsíce před řádným termínem spočítala na 18 279 korun.

Pokud by člověk letos žádal o přiznání penze téměř rok před termínem, přiznal by mu úřad 17 701 korun a zhruba rok a půl před termínem pak 17 189 korun. U lidí s průměrným výdělkem 28 tisíc korun by penze, která by se stanovila příští rok, dosahovala 18 306 korun. Letos by nový předčasný důchod do tří měsíců před termínem byl 19 936 korun, do roku 19 292 korun a do roku a půl pak 18 719 korun.

U průměrných výdělků čtyřicet tisíc korun by se v příštím roce stanovil důchod 20 537 korun. Lidem, kteří mají do nástupu na odpočinek necelého čtvrt roku před termínem, by se letos vypočítala předčasná penze 22 422 korun. O téměř rok a půl dřív by to bylo 21 015 korun. Pracovníci výdělkem v průměru šedesát tisíc korun by získali příští rok starobní důchod 24 255 korun. Pokud jim chybí ani ne čtvrt roku a požádají o předčasnou penzi bez výplaty, letos stanovená částka činí 26 565 korun. Do roku před termínem by odpovídala 25 652 korun.

Pokud lidé požádají o dřívější důchod bez výplaty a budou dál pracovat, letošní vyšší částka se jim později při nástupu na odpočinek ještě dopočítá. Na možnost předčasného odchodu do důchodu se už nyní lidé ptají častěji, největší nápor klientů očekávají na pobočkách správy sociálního zabezpečení zhruba za měsíc. Machanec proto doporučuje zajít na pobočku co nejdříve a neodkládat návštěvu až na prosinec. To, že člověk o dřívější odchod do důchodu požádá, pak ještě neznamená, že ho musí začít pobírat. Pracovat může dál.

„Lidé, kteří si požádají o předčasný důchod bez výplaty, tak je pro ně nejvýhodnější pracovat ještě dále, co nejblíž důchodového věku,“ podotýká Machanec. Tím se totiž po přepočtení může jejich důchod ještě navýšit. 

Vyřízení žádosti může být složité

Vyřízení žádosti ale může být pro některé zájemce složité. Pomoc je možné najít na více místech – na úřadech i v neziskových organizacích. Některým komplikacím jde předejít dávno před dosažením důchodového věku. Žádost o důchod musí zájemci podat na okresní správě sociálního zabezpečení a s sebou musí mít několik dokumentů, například doklad o dosaženém studiu nebo rodné listy svých dětí.

Pokud dokumenty už doma nemají, pomoci jim je znovu vyhledat mohou zaměstnanci příslušného městského úřadu. „Třeba se jim úplně nedaří komunikace se třetími stranami, takže my vstupujeme do té komunikace a pomáháme  doklady získávat,“ uvedla vedoucí sociálních služeb v Praze 2 Libuše Veselá. Úřednice se podle svých slov zatím nesetkala s dokumentem, který by nedohledala. Některé lze nahradit čestným prohlášením. A poradila si i v případě, kdy zaměstnavatel klienta zkrachoval.

„Je potřeba sehnat alespoň dva svědky, dvě osoby, které dosvědčí žadateli, že na tom určitém místě v tom určitém čase pracoval,“ dodává pracovnice. Pokud zájemci nedodají dokumenty ihned, vyřízení důchodu může trvat i měsíce. Tomu lidé mohou předejít například kontrolou přehledů Okresní správy sociálního zabezpečení, kde zkontrolují, jestli zaměstnavatel například odvádí daně tak, jak má.

Zároveň jde o téma, které se velmi často řeší i na seniorských linkách a v klubech. Jen organizací Elpida projde ročně dva tisíce seniorů. A velká část z nich odchází do důchodu nebo je v důchodu krátce. „Chtějí vědět, jestli musejí jít na úřad práce nebo na sociálku a musejí si něco zařizovat sami a nebo jestli se to stane automaticky. Řeší samozřejmě také to, kdy do toho důchodu mají jít a jak ten čas ovlivní výši toho důchodu,“ uvedl ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě.  

O důchod ročně žádá kolem sta tisíc lidí. Z nich asi třicet tisíc podává žádost o předčasnou penzi.

Načítání...