Rubrika Jak vyjít s penězi

Drahé Česko: Čerpání státních příspěvků

Příspěvek na bydlení získalo v prosinci podle dat ministerstva práce více než čtvrt milionu lidí. V meziročním srovnání stoupl zájem o tuto dávku o bezmála padesát procent. I tak podle organizace Člověk v tísni pobírá příspěvek jen zlomek lidí, kteří na něj mají nárok. Možnosti pomoci rozebral v rámci pořadu Drahé Česko vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.
20. 1. 2023|

Drahé Česko: Jak si poradit s finančními potížemi?

Zdražování v Česku mírně zpomalilo. Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně rostly o 15,8 procenta. Rostly zejména ceny potravin nebo bydlení. Někteří lidé mohou na zdražování reagovat tím, že si půjčí. Jak se vyhnout dluhům a kde hledat pomoc? Hostem pořadu Drahé Česko byla Barbara Halířová, vedoucí dluhového poradenství Institutu prevence a řešení předlužení.
11. 1. 2023|

Drahé Česko: Lze investovat i bez zkušeností?

Během prosince tempo zdražování mírně pokleslo, přesto nelze říci, že by ustávalo. Vysoká inflace tak ovlivňuje stabilitu úspor. Jak začít spořit? Mohou být investice cesta k finanční stabilitě? Čemu se vyhnout? Hostem pořadu Drahé Česko byl Jiří Hluchý, zakladatel platofrmy Frenkee.
11. 1. 2023|

Drahé Česko: Expert radí, jak si v těžké době uspořit na důchod

Zajistit se na důchod a nespoléhat se jen na stát, to chce přibližně 4,5 milionu Čechů, kteří si spoří na důchod. Pravidelné ukládání peněz jim ale může komplikovat inflace. O tom, kolik si spořit na důchod a jakou zvolit cílovou částku, mluvil v pořadu Drahé Česko Jan Sedláček z Asociace penzijních společností ČR.
11. 1. 2023|

Drahé Česko: Jak fungují datové schránky?

Datové schránky jsou od Nového roku povinné pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Do března je všem zmíněným zřídí automaticky Ministerstvo vnitra. Jaké postihy hrozí, pokud živnostník nebude datovou schránku využívat? A jak se vůbec používají? V rámci pořadu Drahé Česko radil advokát Vojtěch Chloupek.
4. 1. 2023|

Drahé Česko: Jak může v nelehké době pomoci stát?

Od ledna se zvýšilo jak životní, tak existenční minimum. Jsou tyto dávky účinným nástrojem v boji s chudobou? V pořadu Drahé Česko na téma mluvil sociolog Daniel Prokop.
2. 1. 2023|

Drahé Česko: Expert radí, jak se zorientovat v systému dávek

Životní minimum se od ledna zvýšilo – částka pro lidi, kteří žijí sami, se zvedla na čtyři tisíce a osm set šedesát korun a upravily se také minimální částky pro domácnosti. Se začátkem roku stoupá i existenční minimum – na tři tisíce a sto třicet korun. Zvýšení se týká i přídavků na dítě, a to na osm set třicet až patnáct set osmdesát korun měsíčně. O tomto tématu v projektu Drahé Česko mluvil Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství v Člověku v tísni.
2. 1. 2023|

Drahé Česko: Jak ovlivní změna životního minima výplaty důchodů?

Se začátkem roku stoupá životní i existenční minimum. Jak změna ovlivní výplaty důchodů? Jaké příspěvky jsou lidem dostupné? Hostem pořadu Drahé Česko byla Iva Merhautová, náměstkyně ministra práce a sociální věcí.
2. 1. 2023|

Drahé Česko: Od prvního ledna vzrostlo životní i existenční minimum

Od 1. ledna vzrostlo životní i existenční minimum o 5,2 procenta. Má vliv na výpočet výše řady sociálních dávek. O kolik korun se minimum zvyšuje a jak se to odrazí ve státním rozpočtu? Další podrobnosti divákům pořadu Drahé Česko sdělil redaktor ČT Petr Vašek.
2. 1. 2023|

Drahé Česko: Jak efektivně zhodnotit své úspory?

Spoření na budoucnost nebo příprava finančního polštáře na těžké časy je vždy rozumným rozhodnutím. Kde ale začít? Jaký způsob spoření je nejvýhodnější a do čeho je vhodné investovat, poradil v pořadu Drahé Česko Martin Luňáček, výkonný ředitel Portu.
21. 12. 2022|