Zlepšíme ochranu kritické infrastruktury, avizuje Černochová

Otázky Václava Moravce: Ministryně Černochová chce kvůli ruské agresi posílit možnosti ochrany ČR (zdroj: ČT24)

Ministerstvo obrany podle jeho šéfky Jany Černochové (ODS) chystá změnu předpisů, která by umožnila účinnější ochranu kritické infrastruktury v Česku kvůli ruské agresi na Ukrajině a snaze oslabovat zbrojní průmysl v evropských zemích. Uvedla to v pořadu Otázky Václava Moravce.

Ministryně uvedla, že by například chtěla posílit pravomoce vojenské policie a zpravodajské služby. Po únorovém ruském vpádu na Ukrajinu podle ní již zesílily snahy monitorovat některé objekty kritické infrastruktury v Česku, a zvýšila se proto i jejich ochrana. Řekla také, že z ruské strany hrozí snaha oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině.

„Předkládám změny legislativy, které umožňují rychlejší reakci na tyto pokusy a jejich následný postih,“ uvedla Černochová. Změny se podle ní týkají oprávnění vojenské policie a Vojenského zpravodajství.

S ruskou hybridní válkou vůči Západu může podle ministryně souviset sabotáž na kabelech, která v sobotu ráno zastavila vlaky na severu Německa nebo úterní výbuch v bulharské zbrojovce. Podle Černochové má Rusko zájem na oslabení zbrojního průmyslu zemí, které pomáhají Ukrajině, což podle ní nemůže zůstat bez odezvy. Zvýšená ostraha strategických objektů je proto podle ní v tuto chvíli povinností. 

S tím souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, podle kterého by bylo naivní se domnívat, že Rusko proti Západu nevede válku. „Musíme vnímat, že Rusko nás považuje za nepřítele a že proti nám koná aktivní kroky. Musíme se proti tomu aktivně bránit,“ řekl.

Ministryně počítá s dalším posilováním obrany východního křídla NATO nad rámec dohodnutý na červnovém summitu aliance v Madridu. Vhodná by byla podle Černochové i přítomnost aliance na Blízkém Východě a v Africe, aby se tyto oblasti nedostaly pod ruský vliv.

„Posilování východního křídla NATO zcela určitě odstrašující efekt má,“ uvedl bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. 

Hledání viníků

Tématem pořadu Otázky Václava Moravce byla i možná výměna ruského ministra obrany a náčelníka generálního štábu ruské armády v reakci na neúspěchy provázející invazi na Ukrajinu.

Podle Černochové musí v této situaci ruský prezident Vladimir Putin udělat nějaké silné gesto. „Jestli všechny diktatury něco spojuje, tak je to to hledání viníků,“ řekla. Myslí si ale, že na průběhu války to nic nezmění. „Hlavou té operace je Vladimir Putin, kdo bude vykonavačem jeho rozkazů, není až tak podstatné,“ dodala. 

Podle politického geografa Michael Romancova není pravděpodobné, že by mezi sebe ruští generálové pustili někoho z Wagnerovy armády, o jejíchž členech se nejčastěji hovoří jako o možných nástupcích pro tyto důležité armádní posty. Řekl také, že je velmi složité odhadovat, kdo jiný by je mohl případně obsadit, neboť není vůbec zřejmé, kdo má na Putina v tuto chvíli vliv.