Nové toyoty české armády za miliardu musí na opravy motorů

Je to rok, co k českým vojákům začala přijíždět nová terénní vozidla Toyota Hilux. Zakázka za 1,07 miliardy korun se však komplikuje. Jak zjistili Reportéři ČT, kvůli vadným součástkám jsou automobily svolávány do servisů.

Hlavním problémem jsou nyní vadné vstřikovače v naftových motorech vozidel. Jak si Reportéři ČT ověřili u několika vojáků, závada se začne obvykle projevovat po šesti tisících najetých kilometrech. Ministerstvo obrany jejich slova potvrzuje, potíže se vstřikovači jsou prý jednou z nejčastějších poruch nových toyot.

„Dodavatel, ve spolupráci s výrobcem vozidel, provádí výměnu vadných vstřikovačů v rámci reklamačního programu (svolávací akce) zdarma,“ přibližuje Simona Cigánková z tiskového oddělení ministerstva.

„Jednalo se o případy, které byly řešeny přes síť autorizovaných servisů ve spolupráci a s podporou výrobce vozidel. Všechny tyto případy byly řešeny individuálně (…) a v rámci záruky výrobce vozidel,“ upřesňuje Jaroslav Major, mediální zástupce firmy Glomex MS, jež toyoty vojsku dodává.

V armádě je nyní něco přes osm stovek nových terénních toyot, podle Simony Cigánkové na nich ministerstvo eviduje téměř 150 „technických událostí“ neboli závad. Kromě vstřikovačů prý dochází i k zanášení a poruchám filtru pevných částic. Při jeho vypalování například nesmí vojáci vypínat motor a nastartovaná vozidla tak musí odstavit i na několik desítek minut.

„Požadavky emisního systému vozidla na regeneraci filtru pevných částic nejsou problém. Jde o nutnou proceduru spojenou s přísnými emisními normami (…). Provoz každého vozidla je specifický vzhledem k aktuálním podmínkám a způsobu používání. Pokud k regeneraci nedojde během jízdy, může systém řízení emisí výjimečně požadovat dokončení při stání vozidla na zvýšený volnoběh,“ reaguje Jaroslav Major.

Plnohodnotná servisní smlouva chybí

Závady na vozidlech odkryly nedostatek celého nákupu. Součástí kontraktu sice byl balíček servisních služeb na 24 měsíců, ale plnohodnotná servisní smlouva doteď chybí. A tak se třeba musí odstavovat automobily s poškozenými skly nebo jinými mechanickými závadami. „Opravy skel, které nespadají do reklamačních řízení, řeší útvary nákupem služby u mimovojskových opravců samostatně,“ potvrzuje Cigánková.

I proto nyní ministerstvo obrany připravuje komplexní servisní smlouvu. Resort čeká do 7. září, kdy se mají přihlásit všichni uchazeči o kontrakt. Následně budou vyzváni k podání své nabídky. Podle zadávací dokumentace získá zakázku ten, kdo nabídne nejnižší cenu.

Reportéři ČT se zeptali i bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO), proč na servisní smlouvu terénních toyot resort nemyslel na konci roku 2020, kdy finišoval nákup. Na zaslané dotazy však současný poslanec a šéf sněmovního branného výboru neodpověděl.

K 15. srpnu 2022 měla česká armáda k dispozici už 831 nových toyot. Celkem by jich v rámci kontraktu za 1,07 miliardy korun měla získat 1200. Tato vozidla se mají stát základním osobním dopravním prostředkem vojáků, nahradí jak starší Land Rovery Defender, tak především „muzejní“ automobily UAZ-469.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 1 hhodinou

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 2 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 12 hhodinami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 12 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 12 hhodinami
Načítání...