Zájem o ukrajinskou kuchyni roste. Restaurace však mají problém s nedostatkem surovin

S narůstajícím počtem ukrajinských uprchlíků v Česku stoupá i zájem o tradiční ukrajinské pokrmy a potraviny – hlavně o boršč, varenyky, šašlik a další speciality. V některých restauracích se od začátku ruské invaze na Ukrajinu zvedl počet zákazníků až o sto procent. Restauratéři i obchodníci ale zároveň hlásí nedostatek některého zboží, jako například pohanky, kvasu, alkoholu nebo pomazánky. Vzhledem k situaci na Ukrajině ho nedokážou naskladňovat.

„Nedostatková je hlavně i pohanka – pro ukrajinskou kuchyni základní surovina. Jestli se nenaskladní, budeme muset změnit menu. Nebudou tradiční kaše, holoubky, polévky, přílohy, tmavý chléb – vše obsahuje pohanku,“ informovala  provozovatelka obchodu s potravinami Samovar v Brně Natalja Bajkalová.

Problém je i u dovážení alkoholu. „Ve velkoskladech chybí vína a ukrajinská vodka, ty nejsou k dostání,“ řekla majitelka restaurace Dnister Natalja Gryckovjanová.

Nedostatkové jsou i další suroviny. „Chybí kvas, kaše, některé produkty se úplně vytratily. Kromě pohanky například chybí dodavatelům tradiční pomazánky a další produkty. Co jsem stihla s předstihem nakoupit, to jsem stihla, ale nevím, jak dlouho bez zásob vydržíme,“ řekla majitelka potravin Podkova v Praze Žanna Luklynská. 

Změny menu

I přes nedostatek jednotlivých druhů potravin chce většina restaurací a podniků kvůli zvyšující se poptávce nabídku rozšířit. „Budeme přidávat nová jídla a měnit menu. Musíme ale přeložit i jídelní lístek. Měli jsme ho v ruštině, hosté jsou ale rozhořčeni, že je máme v jazyce agresora. Pro nás to ale bylo nejsnadnější řešení, chodívali k nám různé komunity – Rusové, Moldaváni, Gruzíni, ruštině rozumí. Hosté to teď ale kritizují,“ přibližuje Gryckovjanová. 

„Občas přijdou ukrajinské rodiny, které chtějí něco objednat, ale mají málo peněz. Objednají proto třeba jen jedno nejlevnější jídlo. V takovém případě jsme jim jídlo nabídli a také zabalili s sebou. Některé ukrajinské děti si totiž ještě ani nedokázaly navyknout na českou kuchyni, pro ně je to cizina a často nechtějí jíst,“ dodala.  

Do některých restaurací nyní také míří více lidí než dříve. „Návštěvnost se u nás za poslední měsíc zvedla dvojnásobně. Máme teď rekordní počet rezervací, lidé začali více objednávat. Poptávka se zvedla nejen díky Ukrajincům. Ukrajinská komunita je v Česku velká a restauraci navštěvovala často. Nás teď ale podpořili zejména Češi. Oblíbené jsou tradiční holoubky, varenyky nebo třeba bramborové deruny,“ uvedla Gryckovjanová.

Vyšší zájem zaznamenala i pražská restaurace LOFT N8. „Do této doby jsme byli zvyklí jen na stálou klientelu. Teď k nám chodí noví zákazníci, víc a víc Ukrajinců i Čechů. Odebíráme skoro o polovinu více zboží. Nejžádanější jsou například klasické nebo smažené varenyky, boršč a další jídla. Do menu přidáváme další ukrajinské pokrmy,“ informovala marketérka restaurace Viktorija Tkačenková.

Největší zájem hlásí podniky v krajských městech. „Tržby se nám zdvojnásobily, ukrajinští běženci nás stále chodí žádat i o práci, hodně jich má gastronomické vzdělání,“ uvedla provozovatelka brněnské restaurace Bajkalová. Podle majitele ostravského bistra Pelmeški Martina Štubni je o ukrajinské pokrmy zájem až o padesát procent vyšší. Stejný zájem zaznamenala i Plzeň nebo Karlovy Vary. 

Vznikají dokonce i nové podniky jako například pražské Bistro Vltava s domácí ukrajinskou kuchyní. „O víkendu do bistra chodily davy lidí, stále se tvoří fronty. Velkou roli v tom hraje solidarita. Oslovili jsme neziskové organizace, spojili jsme se s ní, doporučili nám čtyři dámy, Ukrajinky, které jsme zaměstnali. Všechny přišly z Kyjeva. Manželé je posadili na vlak a čtyři dny jely do Česka,“ popsal marketér bistra Tomáš Jelínek. „Z každého jídla chodí příspěvek na Ukrajinu. Dámy vždy rozhodnou, nejlépe vědí, kde je pomoc potřeba,“ dodal.

Ruské podniky se mění na ukrajinské

Některé podniky, které dříve nabízely ruské zboží, teď mění názvy a orientují se na ukrajinské produkty. „Název jsme teď změnili. Zrovna tak celý web, všechno. Měli jsme v názvu rusko-ukrajinské potraviny, teď už jen ukrajinské. Ruské potraviny a další zboží musíme doprodat a začít s jinými produkty,“ uvedla Luklynská.

I bistra s ruskou kuchyní se mění. „Před konfliktem jsme byli Ruské bistro a potraviny, přišli jsme o zákazníky. Teď jsme se přejmenovali na Ukrajinské a zaměříme se na příslušné zboží. Nechceme se s Ruskem ani trochu spojovat. Ruské zboží doprodáme a už objednávat nebudeme. Už máme i nové pozměněné webové stránky. Hned druhý den ruské invaze jsme se tak rozhodli,“ informovala majitelka pražského podniku Olga Jugasová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 7 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...