Soud potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Balák vinu odmítá, jeho odvolání však senát zamítl. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval přísnější potrestání.
Šéf Lesní správy Lány Balák musí na tři roky do vězení, potvrdil soud
Více než dvousetmilionová zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace. Miloš Balák podle obžaloby zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie - stavební a báňská (ESB) Libora Tkadlece.
Mimo jiné mu umožnil podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční. Tkadlec za to dostal podmíněný dvouapůlletý a peněžitý trest. I on vinu odmítá. Firma ESB musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.
„Takhle se staví v Lánech“
„Tady šlo o to, jestli bylo (výběrové) řízení vedeno férově a odpovědně,“ uvedl předseda odvolacího senátu Ladislav Koudelka. Soud prvního stupně dospěl k názoru, že nikoli. Rozhodl tak zejména na základě odposlechů. „My mu to nezazlíváme. My tomu věříme taky,“ prohlásil Koudelka. Z nahrávek podle něj vyplynulo, že budoucí výherce soutěže – firma ESB – určoval podobu projektu. Když na to byl Balák upozorněn, reagoval podle soudce slovy: „Takhle se staví v Lánech“.
Společnost Energie - stavební a báňská jako jediná podle Koudelky znala podmínky soutěže ještě před tím, než byla zakázka vypsána. Mohla se připravit, a jako jediná tak byla schopná je splnit. V nahrávkách pak Tkadlec mluvil i o nutnosti nadhodnotit cenu některých položek. Muž podle soudce věděl, že jedná nezákonně. Prohlásil mimo jiné, že za to, co dělá, mu „hrozí kriminál“.
Odvolací senát neuznal námitky obhájců o tom, že odposlechy neměly být přípustné. Koudelka uvedl, že byly sice páteřním důkazem, ale ne jediným. Soud odmítl i tvrzení o zaujatosti předsedy prvoinstančního senátu. Zároveň ale nevyhověl ani státnímu zástupci Jiřímu Pražákovi, který tvrdil, že jsou prvoinstančním kladenským soudem uložené tresty příliš mírné.
Balákovi přitížilo, že reprezentuje prestižní organizaci
„Jsme ochotni připustit, že se tresty mohou jevit jako tvrdší,“ uvedl naopak předseda senátu. Balákovi přitížilo podle soudce i to, že reprezentuje vysoce prestižní organizaci. Balákův advokát Lukáš Trojan následně novinářům řekl, že nepochybuje, že v případě někoho jiného by soud uložil podmíněný trest. „Tady se nerozhodovalo o věci, ale rozhodovalo se o osobě,“ prohlásil. S potvrzením prvoinstančního verdiktu počítal. Balák se odvolacího jednání neúčastnil.
Podle státního zástupce Pražáka to, že Balák působil v příspěvkové organizaci Kanceláře prezidenta republiky, působilo problémy při odhalování trestné činnosti. Obstarávání důkazů bylo podle něj těžší.
Muži ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.
Balák, který u kladenského soudu čelí také obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře, doposud zůstal ve funkci. Jeho nadřízený, kterým je prezidentův kancléř Vratislav Mynář, po vynesení nepravomocného rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.