Výstavba nového bloku v Dukovanech je jako box na 12 kol, jsme na začátku, tvrdí Míl

15 minut
Události, komentáře: Dana Drábová a Jaroslav Míl o budoucnosti jaderné energetiky v ČR
Zdroj: ČT24

Energetická firma ČEZ zahájila tendr na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech, který má být podle plánu hotový za 14 let. Bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl v pořadu Události, komentáře upozornil, že proces bude ještě dlouhý a to, že je v běhu tendr, neznamená, že už je postaveno. Zároveň si myslí, že by bylo nejlepší, kdyby měl nad projektem stoprocentní kontrolu stát.

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová pro změnu připomněla, že projekt nového jaderného bloku v Dukovanech nabral poměrně velké zpoždění, protože kolem něj vlády několik let jen „tančily“.

Podle ní zpoždění vzniklo už někdy před osmi lety, když byl zastaven tendr na výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně v Temelíně. „Až v roce 2019 se vláda rozhoupala k tomu, že obnoví nějaké důraznější kroky v přípravě nového jaderného bloku,“ zrekapitulovala šéfka jaderného bezpečnostního úřadu, podle níž mezitím politici předváděli „jeřábí tance“.

Tendr neznamená stojící elektrárnu, varuje Míl

Podle Míla by bylo nejlepší, kdy výstavbu nového bloku v Dukovanech kompletně převzal a financoval stát. Domnívá se, že i malý podíl soukromé firmy může celý proces zkomplikovat, prodražit a zbrzdit. Stoprocentní podíl státu by podle něj také zlevnil elektřinu koncovým spotřebitelům. 

„V Dukovanech (dnes) vyrábíte elektřinu za 25 haléřů za kilowatthodinu a vy si ji kupujete zpátky za tři, čtyři, šest, dokonce za více než devět korun. To znamená, že musíme zajistit, aby lidé i firmy měli výhodu z toho, že se tato elektrárna staví a je státem financovaná,“ má jasno Míl, který byl v minulosti i ředitelem společnosti ČEZ.

„Česká republika také bohužel není ochotná podpořit návrh (několika států), aby se cena elektřiny na příslušném trhu odvíjela od výrobních nákladů bezemisních zdrojů. A ne jako dnes, když naši cenu určuje naprosto chybná německá politika,“ míní Míl. Výsledkem podle něj je, že Češi mají platit za elektřinu (víc), ač nemají srovnatelné příjmy jako Němci.

Upozornil, že od výběrového řízení je k hotové elektrárně daleko. „Bez kvalifikovaného investora, kvalifikované státní správy, samospráv a dodavatele žádnou elektrárnu nepostavíte. Ta největší práce je hodně před námi,“ upozornil bývalý vládní zmocněnec. Proces přirovnal k zápasu v boxu na 12 kol, přičemž „my jsme někde na začátku prvního kola“.

Nejde jen o cenu, upozornila Drábová

Bude nový jaderný blok v Dukovanech stát přibližně 160 miliard korun, o nichž se nyní mluví, nebo to bude víc? „Je to trochu věštění z křišťálové koule, protože spolehlivé informace o tom, co kdo nabízí, bude mít stát a investor za rok, rok a půl. Málo si ale uvědomujeme, že u elektřiny a jiných komodit není jen cena, ale i hodnota,“ uvedla Drábová.

Důležité podle ní je, že ať už bude cena jakákoli, na konci bude nový zdroj, který pokryje deset procent spotřeby české elektřiny. „To je hodnota, která možná není úplně vyčíslitelná tím, jestli to bude stát 200, 250 miliard. Finální cenu ovlivní síla a schopnost investora uzavřít dobrou smlouvu a ohlídat si, že elektrárna bude postavena včas a za dohodnutou cenu,“ nepochybuje Drábová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 13 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 31 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 33 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami
Načítání...