Husák policejní školu nepovede. Rakušan zrušil jeho pověření

Bývalý policejní prezident a ředitel liberecké policie Vladislav Husák, který musel loni v únoru odejít z čela policie v Libereckém kraji kvůli účasti na zakázaném večírku v Teplicích, nebude řídit Vyšší policejní školu a Střední policejní školu Ministerstva vnitra v Praze-Hrdlořezích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jeho pověření vydané Janem Hamáčkem (ČSSD) zrušil. Na místo chce ve středu vypsat výběrové řízení.

„Jednalo se o rozhodnutí mého předchůdce Jana Hamáčka. Vypisuji výběrové řízení se zkrácenými lhůtami, aby škola měla co nejdříve ředitele, který bude splňovat veškeré kvalifikační předpoklady. Domnívám se, že škola je schopna z vlastních personálních zdrojů i v průběhu výběrového řízení dodat osobu, která ji dočasně bude řídit. Rozhodl jsem se tedy zrušit pověření pro pana Husáka,“ uvedl ministr vnitra pro Českou televizi.

Nařízení o tom, že Husák ve škole působit nebude, podepíše ještě během úterý. „Není v tom ode mě nic osobního,“ zdůraznil. Pro školu podle něj bude výhodnější, když bude dočasně vedena někým zevnitř a co nejdříve proběhne výběrové řízení.

Trestní oznámení podal na Hamáčka kvůli Husákovu pověření senátor Václav Láska (Senátor 21). Je přesvědčen, že pověření podepsal ve chvíli, kdy už nebyl ministrem. Policii ke svému tvrzení podle svého vyjádření dodal důkazy.

Husák měl školu vést dočasně. Rakušan již dříve uvedl, že na místo ředitele chystá výběrové řízení. Podle něj bude potřeba splnit kvalifikační předpoklady, kterými je, mimo jiné, pedagogické vzdělání, nebo alespoň pedagogické minimum.

Skandál v Teplicích

Vladislav Husák působil jako policejní ředitel Libereckého kraje, z funkce v únoru loňského roku odešel kvůli své účasti na oslavě 50. narozenin podnikatele Petra Bendy v hotelu v Teplicích v době, kdy musely být hotely kvůli epidemii koronaviru až na výjimky uzavřené. V reakci uvedl, že v hotelu měl pracovní schůzku, o oslavě se dozvěděl až na místě a v hotelu zůstal přes noc kvůli únavě a pozdní hodině.

Kritice Husák čelil za přítomnost v hotelu i za to, že jako vysoký policejní funkcionář nezasáhl. Z funkce policejního ředitele v Libereckém kraji odešel v únoru po výzvách od Hamáčka a policejního prezidenta Jana Švejdara. Od té doby pracoval jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Za účast na zakázané akci mu byl snížen plat.

Před působením v Liberci Husák nemohl pokračovat v čele policejní ochranné služby kvůli chybějící bezpečnostní prověrce. Z funkce policejního prezidenta v roce 2007 odešel mimo jiné v souvislosti s prověřováním své role v korupční kauze biolíh, napsal dříve iROZHLAS. Jako policejního prezidenta Husáka novináři přistihli při výrazném překračování rychlosti na dálnici.