Zemřel novinář a disident Petr Uhl. Po letech komunistických ústrků formoval demokratické Česko

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň, dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl. Potvrdila to jeho manželka a někdejší ombudsmanka Anna Šabatová.

O ochranu lidských práv se Petr Uhl zasazoval během komunistického režimu i po sametové revoluci, a to jako novinář, disident, chartista, ředitel ČTK a politik. 

Patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989. Začátkem devadesátých let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo. Byl poslancem Federálního shromáždění i vládním zmocněncem pro lidská práva.

4 minuty
Ve věku 80 let zemřel Petr Uhl
Zdroj: ČT24

Byl také spolutvůrce časopisu Informace o Chartě 77, ve kterém bylo uvedeno jeho jméno i přesná adresa. Sledování tajnou policií bylo za totalitního režimu součástí života celé jeho rodiny. 

Poprvé byl ve vězení v roce 1969, kdy byl odsouzen na čtyři roky za aktivity během pražského jara. Pět a půl roku byl na svobodě, než byl v říjnu 1979, spolu s dalšími členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, uvězněn podruhé.

„Vzalo mě to nejvíc v té době, kdy jsem už tu rodinu měl. To, že jsem od věku čtyři roky a dva roky mých starších dětí dalších pět let s nimi nežil a neměl jsme možnost ovlivnit jejich výchovu a radovat se ze společného života,“ řekl v roce 2007 v rozhovoru pro ČT. 

Před půlnocí: Bojovník za lidská práva – Petr Uhl, publicista

Jeho žena Anna Šabatová, jedna z tehdejších mluvčí Charty 77, zůstala na pět let s dětmi doma sama. Petr Uhl se po návratu z vězení také podílel na zakládání československo-polské Solidarity. 

Při mnohých setkáních disidentů na polsko-československých hranicích se představitelé solidarity museli schovávat v lesích před policisty. „Pomáhali jsme si, dodávali si rozmnožovací stroje, literaturu a vyměňovali zkušenosti,“ vzpomínal Uhl v roce 2000. 

Během sametové revoluce pracoval jako redaktor Východoevropské informační agentury. Byl to právě on, kdo rozšířil informaci o zabití studenta Martina Šmída. Během hromadné demonstrace na Letné se za převzetí této informace omluvil. 

24 minut
Interview ČT24 – Petr Uhl, novinář a signatář Charty 77
Zdroj: ČT24

Po revoluci se stal na dva roky poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum. Ve vládě Miloše Zemana pak dva a půl roku zastával funkci zmocněnce pro lidská práva. „Musel jsem nutně být loajální a já jsem si to vždy uvědomoval a do jisté míry mě to vždy trápilo,“ zamýšlel se v pořadu Krásný ztráty. 

Sám se poté vrátil k novinařině. V 2002 až 2007 byl členem Strany Zelených, vystoupil z ní poté, co vstoupila do vlády s ODS. Kritizoval, že strana byla součástí „vlády, která je asociální, protievropská, nebo téměř protievropská a dokonce je protiekologická - nesleduje důsledně požadavky ochrany životního prostředí,“ uváděl tehdy. 

Novinář Petr Uhl

Ve svých textech se Uhl věnoval zejména ochraně menšin, například postavení sudetských Němců, Romů či migrantů. Rezervy viděl také v řešení genderové problematiky.

„Žena je často v méně výhodném postavení než muž. Je to od mateřských školek až po důchod, všude narážíte na genderové problémy,“ uvedl pro ČTK. Souvisela s tím podle něj i nutnost zlepšení úpravy práv homosexuálů, bisexuálů, transsexuálů a dětí.

V roce 2015 Uhl kritizoval českou vládu za odmítání kvót na přijímání uprchlíků. Neprojevila podle něj solidaritu, která je přitom základem Evropské unie. Podle Uhla „politici pochopili, že strach je mocným motivem, aby lidé někomu dali hlas“.

7 minut
Události, komentáře: Vzpomínka Petrušky Šustrové na Petra Uhla
Zdroj: ČT24

Uhl byl autorem či spoluautorem několika knih, například Právo a nespravedlnost očima Petra Uhla. Obdržel také řadu ocenění, například Medaili Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel, ale i vysokých vyznamenání polských, německých či francouzských (mj. rytíř Čestné legie). V roce 2018 obdržel při předávání novinářských cen Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost.

O politiku se zajímal ale dál, veřejně už příliš nevystupoval. Ničeho, co ve svém životě udělal nelitoval, zachoval by se prý stejně. I když připouštěl, že měl často i strach. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 2 hhodinami

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 4 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
před 10 hhodinami

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
před 11 hhodinami

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
před 18 hhodinami

Policie nakoupí zdravotnické vybavení za 7,5 milionu

Vedení policie chce pořídit za sedm a půl milionu korun zdravotnické batohy. K dispozici je mají hlavně hlídky ze speciálních pořádkových a motorizovaných jednotek. S první pomocí při kolapsech, nehodách nebo požárech pomáhají denně. U případů zpravidla jako první zasahují prvosledové hlídky, které slouží na konkrétních místech. Zásadní součástí výbavy je právě zdravotnický batoh. Stěžejní roli má v týmu zdravotník.
před 18 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...