Nemocnice zastavují operace kvůli zahlcení covid pacienty. Pomáhat jim musí vojáci

Nemocnice po celém Česku omezují zdravotní péči kvůli zahlcení pacienty nakaženými covidem. Větší či menší omezení se týká téměř všech zařízení. V řadě nemocnic napříč republikou proto pomáhají vojáci. Nasazeno jich je kolem sto sedmdesáti. Armáda jich může vyslat až devět set.

Video Události: Situace v nemocnicích
video

Události: Situace v nemocnicích

Zdroj: ČT24

„Ve všech krajích v různé míře dochází k tomu, že se restrukturalizuje chod nemocnic, navyšují se covidová lůžka a úměrně k tomu se musí ukrajovat elektivní operativa a péče,“ bilancuje vedoucí národního dispečinku lůžkové péče Tomáš Vymazal.

Na Moravě je situace z pohledu odkladu plánované péče nejhorší. „Poslední plánované zákroky proběhnou tento týden u pacientů, kteří již mají předoperační vyšetření,“ oznámila úplné zastavení operací mluvčí Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Andrea Šromová.

Operovat nebudou ani v brněnské Úrazové nemocnici. Fakultní nemocnice u svaté Anny vytvořila covidová oddělení na šesti klinikách. Počet operací snížila zhruba o padesát procent.

Nemocnicím chybí zdravotníci

Ve vsetínské nemocnici jsou momentálně dvě standardní covidová oddělení. Poprvé od začátku epidemie uvažují o navýšení lůžkové kapacity. „Ta situace je určitě horší než loni, přijde mi, že nemocnice i intenzivní péče se naplnily rychleji,“ porovnává primář ARO v nemocnici ve Vsetíně Marek Proksa.

V ostravské městské nemocnici chybí 270 zdravotníků. V pracovní neschopnosti jich je kvůli covidu přes sedmdesát. S péčí o pacienty proto pomáhají vojáci. „Jediné čeho se trochu bojím, že bych dostal covid. Ještě jsem ho neměl a mám doma malé dítě,“ svěřuje se Rudolf Šťastný, který za normálního stavu velí tanku.

„Museli jsme omezovat nejdříve péči na operačních i neoperačních jednotkách, v minulém týdnu jsme museli omezit také provoz některých ambulancí,“ vysvětluje mluvčí Městské nemocnice v Ostravě Andrea Vojkovská důvod, proč musela zasáhnout armáda.

Pacientům pomáhají také hasiči

V jihomoravském kraji se do péče o pacienty zapojili hasiči. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně pomáhají od pondělí čtyři. Zůstat by měli měsíc. „Budeme tady na denních a nočních směnách, jsme na neodbornou práci. Zvednout pacienta, donést čaj, pomoct personálu,“ vyjmenovává hasič Martin Šimík.

O další pomoci vedení nemocnice jedná. „Sester je málo, jsou hodně nemocné, nebo jsou na OČR (ošetřovné) s dětmi, působí také v očkovacích centrech, testovacích centrech a u podávání monoklonálních látek,“ zdůvodňuje potřebu dalších sil mluvčí nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Uvolnit personál na covidová oddělení museli i na pardubické ortopedii „Zatím jsme rušili pouze menší výkony, osteotomie a plastiky vazů, oznamuje primář ortopedie Nemocnice Pardubického kraje Petr Hoza.