„Teta Češka“ už rok pomáhá Polkám s potraty za hranicí. Je jich čím dál víc

Iniciativa Ciocia Czesia zpřístupňuje Polkám cestu k bezpečné interrupci na českých klinikách. Za rok existence se na ni obrátilo asi osm stovek žen. Žádostí o pomoc podle mluvčí iniciativy Katarzyny Byrtekové každý měsíc přibývá. Výrazný růst zájmu potvrzuje i Fakultní nemocnice Ostrava. Právě do Moravskoslezského kraje se kvůli dobré dopravní dostupnosti Polky pro umělé přerušení těhotenství vydávají nejčastěji.

„V posledních měsících se na nás prostřednictvím emailu obrací kolem sedmdesáti až osmdesáti žen měsíčně, například v září to ale bylo už přes sto,“ přibližuje Katarzyna Byrteková z iniciativy Ciocia Czesia. Žádostí o pomoc podle ní každým měsícem přibývá, za rok fungování už tato iniciativa Polek žijících v České republice řešila kolem osmi set případů.

Ne všechny ženy, které se na Ciocia Czesia obrací, ale nakonec interrupci v České republice podstoupí. „Často fungujeme jen jako takové informační středisko. Ženy nám píšou a ptají se, co je vůbec v Česku možné, legální, a také kde je to možné,“ vysvětluje Byrteková.

Aktivistky z Ciocia Czesia obvykle ženám pomůžou s výběrem vhodné kliniky nebo s tlumočením. Někdy přispějí i finančně z příspěvků, které iniciativa vybere na benefičních akcích a od dárců.

„Ta částka za interrupci je vysoká, bez českého zdravotního pojištění to je klidně dvanáct tisíc korun. Je tam samozřejmě časový tlak, takže si na to ty ženou nemohou půl roku šetřit,“ dodává Byrteková.

Rostoucí zájem o interrupci ze strany polských žen potvrzuje i Fakultní nemocnice v Ostravě. „Počet občanek polské národnosti, které u nás žádají o interrupci, po zpřísnění legislativy v Polsku významně stoupl,“ konstatuje mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Protesty po smrti mladé ženy

Debata o polské potratové politice se v listopadu vyostřila poté, co tam podle médií kvůli odepření interrupce zemřela třicetiletá žena. Lékaři včas zjistili vážné poškození plodu, údajně ale v souladu se zákonem čekali, dokud mu nepřestane bít srdce. Žena mezitím podlehla septickému šoku.

Závažná vývojová vada plodu už od ledna 2021 podle polského Ústavního soudu není povoleným důvodem pro umělé přerušení těhotenství. I přes četné protesty země omezila přístup k interrupcím pouze na případy incestu, znásilnění a vážného ohrožení života matky.

Iniciativa Ciocia Czesia, což v polštině znamená Teta Češka, sdružuje přibližně patnáct aktivistek, většinou Polek, které kromě zprostředkování interrupce nabízejí polským ženám i psychologickou a právní pomoc. Aktivistky zůstávají kvůli vlastní bezpečnosti v anonymitě.

Problematika potratů v Polsku vzbuzuje vášně a podobné aktivity, které jsou ale na území Česka legální, bývají často provázeny výhrůžkami ze strany odpůrců potratů. Iniciativa vznikla loni 5. listopadu. Podobné organizace už několik let fungují i v Rakousku, Německu a dalších zemích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babišovo oznámení o Agrofertu Bendu uklidnilo. Muselo to být těžké, míní Malá

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek večer oznámil, jak hodlá vyřešit střet zájmů – chce se doživotně vzdát holdingu Agrofert. Předsedu poslaneckého klubu ODS Marka Bendu prý oznámení uklidnilo. V Událostech, komentářích sdělil, že je rád, že se věci posouvají dopředu. Bude ale dle něj záležet také na samotné realizaci plánu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO zvolil Babiš „nadstandardní řešení“, které pro něj „muselo být velmi těžké“. „Splnil to, co voliči očekávali po volbách – že udělá všechno pro to, aby mohl být premiérem. A stálo mu zato i vzdát se firmy, kterou tak dlouho budoval,“ uvedla Malá. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Jak si našetřit na auto. Hra ze Zlína pomůže dětem na školách

Interaktivní hru Finanční pevnost, která učí děti zacházet s penězi, si nově vyzkouší i žáci druhého stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Do škol s ní příští rok vyrazí výzkumný tým z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, potvrdila České televizi Bohumila Svitáková, pedagožka a odborná asistentka z Fakulty managementu a ekonomiky. Finanční pevnost původně vznikla pro děti z dětských domovů ve Zlínském kraji, které mají přístup k finančnímu vzdělání omezený. Ty si ji vyzkoušely v univerzitním areálu během února, března a května tohoto roku.
před 8 hhodinami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 16 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 18 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 18 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 19 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...