Polovina Čechů v zahraničí volila koalici PirátiSTAN

Češi v zahraničí nejvíce volili do sněmovny koalici PirátiSTAN, která získala polovinu všech odevzdaných hlasů. Druhá byla koalice SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která obdržela třetinu hlasů. Vládní hnutí ANO těsně zůstalo pod pětiprocentní hranici, ostatní kandidující strany a hnutí skončily hluboko pod ní. Češi volící v zahraničí vybírali z kandidátů v Ústeckém kraji.

Volby na české ambasádě v Paříži
Zdroj: ČTK Autor: Tereza Nováková

Piráty se Starosty volilo 50,47 procenta ze zhruba třinácti tisíc voličů, kteří hlasovali na ambasádách v cizině. Koalice SPOLU dostala 34,26 procenta hlasů. ANO obdrželo v zahraničí 4,99 procenta hlasů a SPD 2,19 procenta.

Sociální demokraté, přestože vedou ministerstvo zahraničí v osobě Jakuba Kulhánka, dostali 1,52 procenta hlasů. Předstihli je Zelení s 1,85 procenta hlasů i Trikolora a PŘÍSAHA bývalého policisty Roberta Šlachty, které dostaly shodně 1,6 procenta; PŘÍSAHA ovšem o jediný hlas méně. KSČM obdržela v cizině 0,37 procenta hlasů.

Největší účasti dosáhli krajané zapsaní na bruselské ambasádě

K volbám v zahraničí přišlo 70,37 procenta z 18 808 voličů zapsaných v seznamech. K nejaktivnějším českým voličům v zahraničí patřili Češi hlasující v Bruselu, kde jich přišlo k urně přes dvaaosmdesát procent.

Při minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety u voličů v zahraničí, kteří tehdy vybírali ze středočeských kandidátů, vyhrála TOP 09 s 26 procenty hlasů před Piráty s 19,5 procenta hlasů a ODS s 12,5 procenta hlasů. ANO skončilo čtvrté se ziskem 7,6 procenta hlasů. Podobně jako nyní ke sněmovním volbám přišlo zhruba 70 procent voličů z 15 tisíc zapsaných.