S odhalením rakoviny plic v raném stádiu má od nového roku pomoci hrazené vyšetření

Půl milionu lidí se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny plic se od nového roku bude moci zapojit do preventivního programu hrazeného pojišťovnami. Lékaři od něj čekají více pacientů zachycených včas. V raném stádiu totiž dokáží zachránit až devět z deseti z nich. Později se poměr otáčí.

Video Události
video

Události: Včasnému odhalení rakoviny plic má pomoci screening

Šestapadesátiletý Rudolf Čtvrtníček si poprvé zapálil cigaretu ve třinácti. Později jich vykouřil i šedesát denně. Když šel letos v červnu na CT kvůli neurologickým potížím, náhodou mu našli nádor na plicích. „Nedá se říci, že bych se cítil nějak špatně. Kdyby mě neposlali na CT, žil bych s rakovinou dál,“ řekl.

Nádor mu vyoperovali v srpnu a prognózy jsou dobré. „U pana Čtvrtníčka jsme měli štěstí, protože se ho podařilo zachytit ve velmi časném stadiu choroby,“ okomentoval primář 1. interní kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba.

V raném stadiu ale přichází jen necelých dvacet procent pacientů. „Byli bychom moc rádi, kdybychom se implementací screeningu v České republice dostali na záchyt až sedmdesáti procent rakoviny plic v časném stadiu,“ sdělila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Pacienty, se zvýšeným rizikem vzniku onemocnění osloví přímo v ordinacích praktičtí lékaři. „Tito pacienti jsou charakterističtí věkem – 55 až 74 let. Jsou to kuřáci,“ vyjmenoval přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohumil Seifert.

Praktik následně pacienta odkáže do plicní ambulance. Po vyšetřeních mu pneuomolog vypíše žádanku na CT. K němu by se měl účastník programu dostat ideálně do měsíce od vytipování. „V případě negativního nálezu chodí pacient na kontroly v pravidelných intervalech – jeden, tři a pět let,“ přiblížil primář Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice Plzeň Hynek Mírka.

Screeningový program rakoviny plic poběží minimálně pět let. Pokud se osvědčí, mohla by se skupina vhodných kandidátů rozšířit – například o pacienty s genetickými predispozicemi k onemocnění.