Severní Korea otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Zasáhla by většinu Japonska

KLDR oznámila, že o víkendu otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do moře. Americké ministerstvo obrany mluví v souvislosti s testem o nebezpečí pro sousední země.

Video Události
video

Události: KLDR otestovala strategickou raketu

Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona. „Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil,“ napsala severokorejská agentura, podle které testy potvrdily účinnost zbrojního systému. 

Americké ministerstvo obrany označilo Severní Koreu v souvislosti s testem za nebezpečí pro sousední země. Zbraň má rádius, který zahrnuje většinu území Japonska. „Tato aktivita podtrhuje pokračující vývoj severokorejského jaderného programu a hrozbu, kterou představuje pro sousedy a mezinárodní společenství,“ napsal Pentagon v prohlášení.

„Pokud je pravda, že Severní Korea vypálila raketu s doletem 1500 kilometrů, ohrožuje mír a bezpečnost Japonska a celého regionu. Velmi nás to znepokojuje,“ konstatoval vedoucí tajemník japonské vlády Kacunobu Kato.

Analytik a spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda agentuře Reuters řekl, že nová řízená střela může být první severokorejskou zbraní tohoto druhu schopnou nést jadernou hlavici. „Je to první řízená střela KLDR, jíž byla připsána strategická role. To je běžný eufemismus pro systémy s jadernou schopností,“ uvedl.

Zda Severní Korea ovládá technologii potřebnou ke zmenšení jaderných hlavic tak, aby se daly nasadit na řízené střely, zatím není jasné. Vůdce Kim Čong-un ale letos označil vývoj takových hlavic za prioritu.

Testování balistických raket

Testy severokorejských řízených střel přitahují obecně menší pozornost než zkoušky balistických raket KLDR, protože je nezakazují rezoluce OSN. Podle Jeffreyho Lewise, odborníka na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina, ale nepředstavují o nic menší nebezpečí. „Je to další systém, který je navržen, aby se vyhnul radarům,“ prohlásil.

Podle agentury Reuters byl test první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu. V posledních měsících se ale Kim Čong-un spíš než na zbrojní testy soustředil na zabránění průniku koronaviru na severokorejské území a na ekonomiku, kterou dále zhoršila úplná uzávěra hranic kvůli pandemii, napsala agentura AP.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Informace o novém zbrojním testu KLDR se objevila pouhý den před plánovanou schůzkou hlavních jaderných vyjednávačů ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, kteří mají v Tokiu jednat o způsobech řešení krize na Korejském poloostrově.