Zeman dělal při předvolebních cestách do krajů kampaň, ale nepřiznal ji, tvrdí úřad. Varuje ministry, aby chybu neopakovali

Z porušení zákona v souvislosti s předvolebními cestami do krajů viní dohledový úřad nynější hlavu státu Miloše Zemana. Prezident, který v roce 2018 úspěšně obhajoval svoji funkci, odmítal, že by byly cesty do regionů součástí předvolební kampaně, podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ale znaky kampaně vykazovaly. Prezidentův mluvčí uvedl, že rozhodnutí považuje za bizarní, obvinil také úřad, že je jeho závěr politický, a ne odborný. Kontroloři ovšem na svých závěrech trvají, varovali také členy nynější vlády, že by i jejich výjezdy mohly být považovány za součást kampaně.

Úřad, který má na starost především kontrolu toho, jak politici utrácejí za své kampaně, viní Miloše Zemana ze tří pochybení před posledními prezidentskými volbami. Úřad považuje za problematické například rozdávání prezidentových fotografií s podpisem a poděkováním na setkáních s veřejností při cestách do regionů na podzim 2017. Na fotografiích chyběla informace o zadavateli a zpracovateli, která má na předvolebních propagačních materiálech být.

Podle vedoucího kontrolní skupiny úřadu Tomáše Hudečka nebyly problematické celé cesty, kde prezident jednal i s komunálními politiky nebo místními, ale setkání s občany ano. 

„Došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně,“ uvedl vedoucí kontrolní skupiny úřadu Tomáš Hudeček. Upřesnil, že setkání byla pojata tak, že se za ně muselo platit – například za zábor či ozvučení.

Zeman nezahrnul výdaje na setkání s občany měst a obcí do výdajů volební kampaně ani do závěrečné zprávy a nepředložil zprávu a veškeré účetnictví týkající se volební kampaně v zákonné lhůtě. Zpoždění ovšem bylo pouze dvoudenní. „Je to naprosto marginální záležitost. Pro nás je důležité, že kontrolovaný subjekt s úřadem komunikuje,“ poznamenal Hudeček.

Podle Hradu rozhodl úřad politicky, a ne odborně

Miloš Zeman se závěry dohledového úřadu nesouhlasí, podal proti němu námitky. Především odmítl, že by setkání s veřejností byla součástí kampaně, poukázal, že je podnikal od začátku svého volebního období. Na nich stále trvá. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je rozhodnutí úřadu bizarní, protože prezident setkáními s veřejností vykonával svoji funkci.

Ovčáček dokonce jednání úřadu označil za politické. „Rozhodl na základě jedné iniciativní akce svého člena Jana Outlého. Ten přitom od roku 2017 prokazatelně vedl (a vede) negativní kampaň proti prezidentu republiky. Dokonce vystoupil proti prezidentu republiky těsně před druhým kolem prezidentských voleb v roce 2018,“ sdělil mluvčí Hradu.

Hudeček to ale odmítl. „Členové jsou od toho, aby vykonávali kontroly. Bylo to na základě usnesení společné porady, které souviselo s plánem činností a kontrol, takže to nebylo tak, že by přišel jeden člen a řekl: Hele kluci, já chci ztížit život panu Zemanovi, jedu si na kontrolní akci, takhle to rozhodně nebylo,“ reagoval.

Zda úřad rozhodl bizarně, ale Hudeček odmítl posoudit. Také nechtěl komentovat, proč se k šetření Zemana coby kandidáta na prezidenta vyjadřuje mluvčí Hradu.

28 minut
Tomáš Hudeček byl hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Hudeček námitky zamítl. „V okamžiku, kdy byla vyhlášena kampaň, to znamená, začala regulovaná část, i ústavní činitel musí strpět jistá omezení, aby byl volební proces férový pro všechny zúčastněné,“ podotkl. Další kroky však úřad přes své výhrady nemůže učinit. Obvykle by mohl udělit pokutu ve výši 10 až 100 tisíc korun, prezident však má imunitu trestní i přestupkovou, správní řízení tedy nemůže začít.

I výjezdy ministrů by mohly být součástí kampaně, varoval úřad

Rozhodnutí dohledového úřadu má i obecné dopady, které se mohou týkat i nynější kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny. „Je tam apel na to, že nelze bezbřeze křížit funkci ústavního činitele s volební kampaní. Regulace funguje. S ohledem na to, aby byl volební proces férový pro všechny zúčastněné, nelze výhodu toho, že jsem ministrem nebo poslancem, natahovat až donekonečna. Vždy musí ústavní činitel strpět omezení, když znovu kandiduje,“ zdůraznil Hudeček.

Dodal, že úřad sleduje i současné výjezdy členů vlády do krajů, které by mohly být z pohledu vedení volební kampaně problematické. „Bohužel si myslím, že ty současné výjezdy, které jsou častější, než byly v těch minulých volbách, jsou jen důsledkem toho, jak si kandidující subjekty flexibilně osvojují zákonná pravidla volební kampaně,“ uvedl.

Vládní hnutí ANO však ujistilo, že výjezdy členů vlády vždy souvisí s ministerskou agendou a související výdaje nejsou zařazeny mezi náklady na kampaň. „Hnutí ANO je neplánuje, neorganizuje a nemá o nich přehled. Z toho důvodu je do nákladů ani zařazovat nemůžeme,“ uvedl mluvčí ANO Martin Vodička.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odmítl, že by výjezdy do regionů byly součástí kampaně. V pondělí navštívil Pardubický kraj a program zakončil v doprovodu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Odpoledne pak měl autogramiádu v Chrudimi na náměstí.

„Já tady například jsem u posádky výsadkového pluku, nedělám žádnou kampaň, nikoho nepřesvědčuji, aby volil hnutí ANO, jsem tady jako předseda vlády, který podporuje naše vojáky, který podporuje ten rozpočet. Pokud já mám nějakou aktivitu, která už je po nějakém čase, kdy navštěvuji kraje jako předseda vlády, když dělám potom autogramiádu, tak je to samozřejmě kampaň. Není to, že bychom dělali výjezd jako členové vlády jako kampaň,“ prohlásil Babiš.

Je to absurdní, myslí si Hamáček

Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček považuje závěry dohledového úřadu v důsledku za absurdní. Upozornil, že i poslancům či jejich asistentům platí stát mobilní telefon a například představitelé Poslanecké sněmovny mají k dispozici i auto. „Dostáváme se do absurdní situace, kdy kdokoliv, kdo má jakoukoliv veřejnou funkci, se kterou jsou spojené nějaké výhody, by musel vykazovat cokoliv, co udělá v kampani,“ poznamenal.

„My to myslíme podle zákona, takže smrtelně vážně. Je nesporné, že veřejní funkcionáři disponují výhodami, na které ostatní nedosáhnou,“ reagoval Hudeček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dva tisíce odběrných míst jsou po výpadku stále bez proudu, řekl Fiala

Česko zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou zpět v provozu. Dva tisíce odběrných míst jsou stále bez proudu, řekl pozdě odpoledne premiér Petr Fiala (ODS). Nyní se postupně obnovují dodávky elektřiny v postižených krajích, připojení zbývajících odběrných míst by se dle Fialy mělo stihnout během pátku. Výpadek se dotkl se zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou výpadku byla technická závada – pád technického vodiče, uvedl Ústřední krizový štáb.
12:17Aktualizovánopřed 12 mminutami

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 7 hhodinami

Voliči jsou chytřejší, než si politici myslí, podotýká sociolog Prokop

„U rozhodování, koho bude člověk volit, jsou klíčové vize politika a základní kroky, jak tuto vizi plánuje naplnit. Jinak není věrohodná,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem sociolog z PAQ Research Daniel Prokop. Dalšími aspekty, které dlouhodobě formují volbu, jsou podle něj ekonomika, debaty či politická aktivita. Soudí, že „voliči jsou chytřejší, než si o nich politici myslí“, je ale překvapivé, kolik je nerozhodnutých.
před 7 hhodinami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 11 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 11 hhodinami
Načítání...