Češtinu pro cizince nabídne od září přes tři sta škol. Chybí ale informace i samotní žáci

Od začátku nového školního roku se do výuky češtiny pro školáky s cizím mateřským jazykem zapojí přes tři sta škol a 322 školek. Vyplývá to z dat, které České televizi poskytly kraje. Některé školy ale podle ředitelů nemají dostatek informací nebo samotné žáky, kteří by kurzy navštěvovali. Školám ukládá povinnost poskytovat češtinu pro cizince novela vyhlášky o předškolním a základním vzdělávání z prosince loňského roku. Náklady na tuto výuku teď podle ministerstva školství vzrostou z 52 milionů na 191 milionů korun ročně.

Přes tři sta základních škol po celé republice musí od začátku září svým žákům nabídnout hodiny češtiny pro cizince. Některým ale chybí dostatek informací o tom, kolik žáků jejich hodiny bude navštěvovat. „Informace od magistrátu získáme v týdnu před začátkem školy. Kdyby k nám měly docházet další děti z okolí, nebudeme zatím personálně připraveni. Pokusíme se vše pokrýt z vlastních sil, ale bude to problém,“ říká zástupkyně ředitele ZŠ Satalice Alžběta Oborná.

Jiné školy nevědí ani to, jestli na jejich kurzy vůbec někdo přijde. Podle vyhlášky musí češtinu pro cizince povinně nabízet minimálně jedna škola v obci s rozšířenou působností a například na ZŠ Luhačovice ve Zlínském kraji neočekávají, že jejich kurzy navštíví jediný žák. Škola přesto musí sehnat pedagoga a nastudovat metodiku.

Podobně je na tom i ZŠ Slušovice. „Jsme určená škola v oblasti k poskytování výuky, ale ještě nevíme, jestli, anebo kolik k nám přijde žáků z jiných škol,“ popisuje ředitel Rostislav Šarman. Dodává, že neví, kdy nebo od koho tuto informaci dostane.

Některé školy ale žádné významné změny nečekají. „My už češtinu pro cizince vyučujeme, teď se jen změní, odkud na to budeme mít peníze,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Šimanovská Alena Gabaľová.

Učitele si školy zařídí samy

Pedagogy na hodiny češtiny pro děti s jiným mateřským jazykem si musí zajistit školy samy. „Některé mají s výukou žáků cizinců bohaté zkušenosti a umí s nimi pracovat. Jiné ale mají zkušenosti minimální, pedagogům chybí potřebné znalosti a zkušenosti. I takové školy se do nového systému vzdělávání žáků-cizinců musí zapojit, bude tedy nutné jim poskytnout potřebnou metodickou podporu,” vysvětluje mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Na metodice budou školy spolupracovat s Národním pedagogickým institutem. Ten školám pomůže i tlumočnickými a překladatelskými službami, které mohou učiteli případně zjednodušit dorozumění se s žáky, kteří česky neumí vůbec.

Kraje musí zařídit i to, aby alespoň jedna škola v kraji hodiny češtiny nabízela distančně. Podle mluvčích krajů to pomůže zejména dětem, které výuku chtějí navštěvovat, ale jejich škola ji podle vyhlášky poskytovat nemusí.

Povinnost se týká všech škol, které mají mezi žáky minimálně pět procent cizinců. Dosud probíhaly integrační jazykové kurzy organizované krajskými úřady, systém byl ale podle ministerstva i odborníků na integraci cizinců neefektivní.

Češtinu pro cizince budou učit i ve školkách

Jednu hodinu českého jazyka musí od září nabídnout i školky, které navštěvují víc než čtyři předškoláci s cizím mateřským jazykem. Některé kraje ale neví, kolik dětí cizinců v mateřských školách je. Informace dostanou nejspíš až koncem září, kdy už novela bude měsíc platit.

Jazyková průprava by podle ministerstva školství měla vyjít na celkem 138 milionů korun ročně, dosud stála kolem 53 milionů korun za rok. Ministerstvo počítá také s financemi potřebnými pro přípravu změny v krajích, ta vyjde na necelých 100 milionů korun. Povinné hodiny češtiny se dotknou nejčastěji dětí ze Slovenska, Vietnamu, Polska, Ukrajiny či Mongolska. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát má řešit sociální superdávku a zákaz tlumičů na pistole a revolvery

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
před 10 mminutami

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 1 hhodinou

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 3 hhodinami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 3 hhodinami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 12 hhodinami
Načítání...