Počet nových případů covidu mírně stoupl, vakcinační týmy jedou do vyloučených lokalit

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Osmnáct dní se nicméně pohybuje pod hodnotou jedna, což značí zpomalování šíření nákazy. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, ve čtvrtek činilo 11, ve středu to bylo deset.

Počet hospitalizovaných s koronavirem se oproti minulému týdnu ale snížil. Ve středu bylo v nemocnicích 43 nakažených koronavirem, což je o sedm méně než před týdnem. Podle dosavadních údajů ministerstva nepřibylo v uplynulých dvou dnech ani zemřelých.

Situace mezi regiony se liší. Nejhůře je na tom nadále Plzeňský kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 23 nakažených, proti předchozím dnům se tento počet nicméně snížil. V Praze incidenční číslo zůstává na hodnotě 20, ve středních Čechách a Pardubickém kraji je shodně 13. Ve Zlínském a Karlovarském kraji evidují v posledních sedmi dnech na 100 tisíc obyvatel jen tři nakažené, což je nejméně v zemi.

Ubývá provedených testů

S prokázanou nákazou covidem od počátku epidemie loni v březnu dosud zemřelo 30 371 lidí. V pondělí zemřel s nákazou jeden člověk, v sobotu a v neděli shodně dva nakažení, předtím devět dní nikdo s koronavirem v zemi nezemřel. Tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.

Testů, které laboratoře provedly ve středu, v mezitýdenním srovnání ubylo zhruba o čtrnáct tisíc na osmasedmdesát tisíc. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů – preventivních a plošných – proti minulému týdnu nepatrně stoupl na 0,11 procenta.

U epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testováni například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil z 0,47 procenta na 0,58 procenta. Podíl potvrzených případů u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, vzrostl z 1,09 na 2,43 procenta.

Vakcinační týmy do vyloučených lokalit

K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle expertů třeba pro kolektivní imunitu nejméně sedmdesát procent očkovaných obyvatel. Ve středu podstoupilo očkování 46 030 lidí, což bylo proti předchozí středě o šestnáct tisíc méně. Zdravotníci dosud podali na 10,52 milionu dávek vakcíny a dokončené očkování má 4,97 milionu lidí, tedy přes 46 procent obyvatel Česka.

V odlehlých částech Moravskoslezského kraje pokračuje očkování mobilními týmy. V uplynulých dvou dnech ho využilo 558 zájemců, upřednostňovali jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson.

„Potvrdily se naše předpoklady. Mnozí lidé z okolí Osoblahy, Jablunkova a Vítkova zatím nebyli naočkovaní, protože to jednoduše měli do očkovacího centra daleko. Někteří z těch, kteří se za mobilními očkovacími týmy vydali, také byli rádi, že se nemuseli dopředu registrovat do systému. Buď neměli přístup k internetu, anebo to s ním prostě tolik neumí,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V pátek by mobilní tým měl znovu vyjet také do vyloučených lokalit. „Konkrétní místa pro očkování vytipovali zástupci romských organizací, po zmapování zájmu se bude v domluvené časy očkovat jednodávkovou vakcínou,“ sdělila krajská mluvčí Nikola Birklenová.

Bez předchozí registrace se bude očkovat v ubytovně Soiva v Ostravě-Zábřehu, následně v ulici Jílové nedaleko ostravského Hlavního nádraží, pak očkovací sanitka přejede do Muglinova do ulice Pláničkova a svou jízdu zakončí v Hrušově v Komunitním centru Liščina.

Očkovací kamion vyrazí i do dalších obcí, například do Moravské Třebové, Dlouhé Loučky nebo Mikulova. Aktuální seznam zastávek je k dispozici na stránkách www.ockujemecr.cz.

Na druhou dávku většina přijde

Ministerstvo zdravotnictví eviduje jen minimum případů, kdy objednaní bez vysvětlení nepřijdou na druhou dávku vakcíny. „Nedostanou certifikát, neobjeví se v Tečce jejich zelený kód. Takže to je vlastně, jako kdyby neabsolvovali očkování,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Očkovací centra mluví o nižších jednotkách procent takových případů. Do Národního očkovacího centra denně nedorazí asi dvě stě objednaných, tedy zhruba pět procent. „Snažíme se je kontaktovat, abychom se dozvěděli, proč se nedostavili. Dokonce jim i nabídneme možnost očkování v pozdně odpoledních hodinách,“ přiblížila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Například v Pardubickém kraji evidují jen jednotky případů.

Termín těch, kteří druhou dávku dostali na jiném místě, má registrační systém automaticky zrušit. V některých centrech ale upřednostňují, když se navíc sami ozvou. Obchodní centrum na Chodově bylo jedním z prvních míst, kde se začalo očkovat bez registrace. Většina lidí, konkrétně 57 procent, si sem přišla pro první dávku. Tu druhou za tři týdny provozu dostalo necelých osm tisíc lidí.

Resort zdravotnictví eviduje zájem o posunutí termínu. Přes linku 1221 to udělalo přes dvě stě tisíc lidí. Další pak využívají, i pro aplikaci druhé dávky, centra, kde není nutná registrace.

Video Události
video

Události: Úřady evidují minimum bezdůvodně vynechaných druhých dávek očkování