Zrušení superhrubé mzdy byla dobrá věc, věří Fiala. Ušetřit by se podle něj dalo digitalizací či na počtech úředníků

27 minut
Interview ČT24 – Petr Fiala
Zdroj: ČT24

Po volbách by chtěla koalice Spolu stabilizovat státní rozpočet kombinací podpory růstu a zmenšením výdajů, řekl v Interview ČT24 předseda ODS Petr Fiala. Slibuje digitalizaci státní správy tak, že odpadne administrativa a vyplňování četných formulářů se stejnými údaji. Pokud jde o výroky prezidenta Miloše Zemana, bere je Fiala jako kontroverzní výkřiky, kterými se hlava státu baví, ale jádro věci – například to, koho jmenuje po volbách premiérem – se podle šéfa opoziční strany ještě může změnit.

„Jsem rád, že v pondělí vláda schválila některé dotační programy a rychle přijala některé kroky. V této situaci musíme táhnout za jeden provaz, nebudu ji využívat ke kritice a předvolebním bojům,“ odpověděl Fiala na otázku, jestli vláda zajišťuje v souvislosti s následky tornáda rychlou a jednoduše dostupnou pomoc.  

A co by se pro postižené oblasti dalo ještě udělat? „Vláda by měla přemýšlet i o nějakém zmocněnci nebo styčné osobě, která v době, až opadne ten největší zájem, bude kooperovat s krajem a se starosty,“ míní šéf opoziční strany.

Stát by měl podle něho i do budoucna těmto oblastem pomáhat co nejvíce a pokud možno nenechávat zodpovědnost na starostech, kteří jsou živelnou pohromou často sami postižení, nebo jsou postiženi jejich blízcí. Využít by stát na opravy měl také podpůrné programy Evropské unie, míní. 

Pohled Fialy na státní rozpočet se ale v současných podmínkách nezměnil. Vláda podle něho sestavuje rozpočet, který neodpovídá potřebám země a je dlouhodobě neodpovědná.

Úspory a digitalizace

Zrušení superhrubé mzdy ale za chybu nepovažuje. „Náklady, které lze přičíst zrušení superhrubé mzdy, se pohybovaly kolem osmnácti miliard korun, to v těch částkách nehraje žádnou velkou roli,“ řekl Fiala. „Já jsem přesvědčen, že zrušení superhrubé mzdy byla dobrá věc. Lidé mají více peněz v peněženkách, mají vyšší mzdy, což se v této situaci ukazuje jako důležité. Podívejme se na inflaci, podívejme se na růst cen,“ odpověděl na otázku, jestli peníze nyní nebudou ve státním rozpočtu chybět.  

Daně zvyšovat nechce, chtěl by snižovat výdaje státního rozpočtu. „Při meziročním růstu ekonomiky o čtyři procenta budeme mít každý rok do státního rozpočtu přírůstek osmdesát miliard korun,“ nastínil. „A pokud jde o výdaje, tak jsme přesvědčeni, že lze ušetřit ročně sto miliard korun,“ tvrdí.

Ušetřit by šlo podle Fialy třeba snížením počtu státních zaměstnanců, zejména úředníků. Tím by se podle předsedy ODS dalo získat devět až deset miliard korun. „Je tam spousta neobsazených míst, na kterých lze ušetřit. Nikdo to nepocítí, protože to jsou místa, která nikomu neslouží,“ podotkl.

Dalších deset miliard lze prý ušetřit digitalizací. „To znamená, že nebude potřeba tolik úředníků a tolik jejich výkonů,“ vysvětlil.

„Příkladem digitalizace je, že občan poskytne své údaje státu, když bude souhlasit, a nebude je poskytovat pořád dokola na papíře, ale ty úřady si je vzájemně budou vyměňovat,“ uvedl Fiala.

„Nebudete muset na pěti úřadech dokládat totéž a neustále obíhat nějaká okénka, protože obíhat mají informace, data, a ne občané,“ řekl. Myslí si, že by se takto dalo uspořit třináct tisíc úřednických míst. Příkladem oblasti, kde digitalizace velmi pomůže, je prý stavební řízení. 

Zeman se podle Fialy baví výroky rozdělujícími společnost

Jak nakonec volby na podzim dopadnou, je však nyní nejasné. Navíc prezident Miloš Zeman prohlásil, že předvolební stranické koalice jsou podvod a že nejmenuje k sestavení vlády nejsilnější koalici, ale nejsilnější stranu. ODS bude kandidovat s TOP 09 a KDU-ČSL sdruženými jako Spolu.

„Jsme v parlamentní demokracii. V parlamentní demokracii to funguje tak, že ten, kdo má většinu, ten sestavuje vládu. Protože ta se musí opírat o většinu,“ okomentoval Zemanovo vyjádření Fiala.

Podle šéfa ODS by si prezident mohl ještě své stanovisko rozmyslet. „Věřme, že pověří toho, kdo bude umět přinést 101 hlasů. A pokud ne, tak budeme muset jako celá společnost vyvíjet tlak na to, aby dodržoval ústavu,“ řekl.  

Na závěr Fiala zmínil, že nerozumí výrokům Zemana o transgender lidech. Prezident o víkendu prohlásil, že jsou mu tyto osoby bytostně odporné. „Samozřejmě, nikdo nemůže být diskriminován z žádných důvodů. Všechny formy diskriminace jsou mi odporné a zkušenost nás učí, jak je to strašně nebezpečné,“ reagoval Fiala. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...