Za rasistický článek o bohumínském požáru navrhla policie obžalobu dezinformačního webu i jeho šéfredaktora

Policisté navrhli obžalovat šéfredaktora dezinformačního webu Vlastenecké noviny Radka Veličku kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně. Vyšetřovatelé státnímu zastupitelství navrhují i obžalobu samotného webu jako právnické osoby. Veličkovi hrozí až tři roky vězení, České televizi informaci sdělila mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

„Kriminalisté skončili vyšetřování návrhem na podání obžaloby muže a právnické osoby pro trestné činy hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, dále pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a také pro trestný čin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na tři roky,“ uvedla mluvčí.

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo osmého srpna 2020 jedenáct lidí, včetně několika dětí. Velička den po požáru pro dezinformační web Vlastenecké noviny napsal článek s titulkem „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken“.

V něm tvrdil, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal jako o „škodné“ a „parazitech“. Bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) přitom řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin. Server přesto psal o zemřelých jako o „cikánech“. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

Podle serveru Manipulátoři.cz se na webu Vlastenecké noviny objevovaly explicitně rasistické a xenofobní články opakovaně. V současnosti je dezinformační web mimo provoz.

Šéfredaktor webu údajně měnil jména

Policisté již dříve uvedli, že Velička se vyjadřoval k různým událostem a postupoval velmi sofistikovaně, například měnil jména a zkratky. Své texty šířil i pomocí sociálních sítí. Při domovní prohlídce policisté zajistili velké množství písemností.

„Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval orgánům státní moci, policistům či členům vlády,“ řekl médiím loni v srpnu náměstek ředitele ostravské policie Antonín Řezníček.

Pokud státní zastupitelství návrhu na obžalobu vyhoví, případem se bude zabývat soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 4 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami
Načítání...