Práce z domova někomu zasahuje do soukromí, mluví se i o nižší produktivitě

Některé firmy už začínají vracet zaměstnance zpět do kanceláří, vláda však zatím doporučení na práci z domova tam, kde je to možné, nestáhla. Průzkum mezi zaměstnanci ukázal, že home office části lidí příliš zasahuje do soukromí, někteří také zmiňují, že jsou v domácím prostředí méně produktivní. Některé tuzemské firmy hledají netradiční možnosti, jak fungovat na home office dál.

Video Události
video

Události ČT: Lidé se vracejí z režimu home office zpět do kanceláří

S prací z domova je nespokojena skoro třetina lidí, vyplývá z průzkumu společnosti Profesia. Spokojenějších je na home office naopak celkem 25 procent lidí. Žádnou změnu pak nepociťuje čtrnáct procent zaměstnanců a třináct procent neví. Další by pak ještě odpověděli jinak. Průzkum probíhal ve 428 společnostech.

Zaměstnancům údajně nejvíc chybí sociální kontakt s kolegy. Například Barbora Koubková zatím své kolegy naživo ani neviděla. Z domova pracuje od ledna letošního roku, kdy nastoupila do nové práce. Osobně byla podepsat pouze pracovní smlouvu. „Kolegy znám od hlavy po ramena. Hodně se změnila struktura meetingů, kdy třeba první tři minuty si řekneme co a jak, jak se kdo má, a nebavíme se hned o té práci,“ uvedla. 

Některé firmy práci z domova všem zaměstnancům plošně nenařídily. „Všichni z vedení jsme se rozhodli, že všichni můžou mít možnost home officu. Ze začátku to hodně lidí uvítalo, jenže sami zjistili, že to není přesně to, co je zapotřebí pro jejich práci,“ uvedl ředitel developmentu Getberg Kamil Dunaj. 

Některé firmy u home officu zůstanou

Zaměstnanci tvrdí, že přímo v kanceláři se mohou lépe soustředit na svou práci. Někteří si vůbec nedokáží představit, že by byli například rok doma, jak je tomu v řadě společností. „To bych nedal, rozhodně ne,“ potvrdil jeden ze zaměstnanců Getberg Dominik Toman. 

Část firem už nyní uvažuje o tom, že home office bude aplikovat i v budoucnu. Konkrétně by se práce z domova mohla běžně kombinovat s tou v kanceláři. Jiné společnosti se zase snaží současnou práci z domova zaměstnancům alespoň trochu zpestřit, při poradách například používají virtuální realitu. 

„Najednou můžeme být vedle sebe, slyšíme zvuk ze správné strany, můžeme se hýbat, nejenom sedět za počítačem jak je den dlouhý, takže ty výhody jsou určitě, a to jak tělesné, tak mentální,“ řekl Luboš Malý z firmy XR Leaders.