Lidé se starými občanskými průkazy se nepřihlásí do on-line sčítání, náprava má být v řádu dnů

Lidé se starými občanskými průkazy se nemohou přihlásit do on-line formuláře pro sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání začalo před týdnem, Český statistický úřad (ČSÚ) ale až tento pátek požádal o změnu předpisů umožňující vstup do on-line systému se staršími doklady bez strojově čitelných údajů. Vyplývá to z dokumentů na portálu Úřadu vlády. ČSÚ v nich uvádí, že tyto doklady mají hlavně senioři, pro něž je on-line postup kvůli epidemii covidu-19 vhodnější než osobní kontakt se sčítacím komisařem. Statistici slibují nápravu během několika dnů.

Před začátkem ČSÚ uváděl pouze, že je možno se do elektronického formuláře ke sčítání přihlásit mimo jiné číslem občanského průkazu. V páteční zprávě na portálu Úřadu vlády ale píše, že v registrech využívaných ČSÚ pro ověření on-line přístupu do sčítání chybí čísla starších občanských průkazů bez strojově čitelných údajů. Statistici proto navrhují změnou vyhlášky k zákonu o sčítání doplnit způsoby přihlášení do on-line formuláře o kombinaci data narození a čísla občanského průkazu.

„S ohledem na skutečnost, že sčítání lidu, domů a bytů probíhá on-line formou pouze do dne 11. května 2021, existuje zde naléhavý obecný zájem na tom, aby právní úprava nabyla účinnosti ve lhůtě co možná nejkratší, aby mohly být provedeny potřebné technické změny systému, a tedy držitelé dokladů bez strojově čitelných údajů měli faktickou možnost využít ke sčítání on-line formu,“ píše ČSÚ v odůvodnění změny vyhlášky. Proč ale tento nedostatek nezjistil a neřešil ještě před začátkem procesu, úřad neuvádí.

Deník Právo v sobotu uvedl, že do on-line sčítání se kvůli starším průkazům nedostane asi dvacet tisíc lidí. V sobotu mluvčí pro sčítání ČSÚ Jolana Voldánová ale upřesnila, že se to týká zhruba patnácti tisíc nejstarších seniorů nad 85 let, jejichž doklady, takzvané knížky, nejsou elektronicky čitelné a ministerstvo vnitra je tak ani neeviduje ve svém centrálním registru.

„ A tím, že nemají evidovaný doklad v registru obyvatel, který vede ministerstvo vnitra a vůči kterému my (ČSÚ) ověřujeme přístup k on-line formuláři, tak se nemohli do této chvíle on-line sečíst. A vzhledem k tomu, že nárok ČSÚ na čísla těchto občanských průkazů není uveden výslovně v zákoně, tak na základě dosavadní interpretace od ministerstva vnitra to neumožňovalo statistikům data převzít,“ uvedla pro ČT.

O problému podle ní statistici věděli a řešili ho společně s ministerstvem vnitra a taky už se jim podařilo domluvit. „Na základě toho bude ČSÚ schopen nyní v řádu dnů on-line sčítání i těmto lidem umožnit. Bude se muset vyřešit technický detail přístupu. Dáme vědět ve chvíli, kdy to bude možné,“ dodala mluvčí. Ale ujistila, že na vyplnění budou mít tito senioři stále dost času.

Seznam čísel starších dokladů, doplněný o jména, příjmení a data narození jejich držitelů, předá ČSÚ podle statistiků ministerstvo vnitra. Mluvčí resortu Klára Dlubalová deníku Právo řekla, že údaje vnitro statistikům dodá a situace bude vyřešena v řádu několika dní. 

Nejde však o první problém se systémem pro on-line sčítání. Hned po svém spuštění 27. března systém zkolaboval. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána po spuštění a ČSÚ musel nakonec systém na několik hodin odstavit. I po obnovení měl ale dál potíže.

Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, následně v prohlášení uvedla, že vše bylo opakovaně v předstihu důkladně otestováno, a to včetně řady zátěžových testů. 

Lidé statistikům už odeslali přes 1,5 milionů elektronických formulářů

Český statistický úřad ve sčítání lidu, domů a bytů už obdržel přes 1,5 milionu elektronických formulářů. Statistici tak už získali údaje od tří milionů lidí. Nejvíce dotazníků zatím vyplnili obyvatelé Prahy, nejméně jich ČSÚ dostal ze Zlínského a Jihočeského kraje, uvedl úřad.

On-line formulář tedy budou moci lidé vyplňovat do 11. května, prostřednictvím listinného dotazníku se budou moci do sčítání zapojit od 17. dubna.

Vyplňování elektronického formuláře lidem podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka zabere průměrně 17 minut. V jednom dotazníku se přitom může sečíst celá domácnost. „Elektronický formulář je návodný. Obsahuje našeptávače, které navrhují možnosti podle prvních napsaných znaků. Navíc automaticky zobrazuje jen otázky na základě vyplněných údajů. To znamená, že například u dítěte nezobrazuje otázky týkající se zaměstnání,“ uvedla první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Sčítání lidu je povinné i pro Čechy žijící v zahraničí, kteří mají v tuzemsku trvalý pobyt. Od těch ČSÚ do pátku dostal přes 24 tisíc formulářů, nejvíce z Velké Británie, Německa, Spojených států a Slovenska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 2 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 2 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 2 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 2 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 4 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 6 hhodinami
Načítání...