Vláda nemá plán uvolňování, chce jen držet lockdown, zní od opozice

3 minuty
UDÁLOSTI: Opozice jednala s vládou o nouzovém stavu
Zdroj: ČT24

Kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá konkrétní představu o tom, jak by mělo probíhat rozvolňování protipandemických opatření, a neví ani to, které z platných omezení přispívá k současnému poklesu nakažených. Po jednání s premiérem to řekli lídři Pirátů, Starostů a volební koalice Spolu. Sněmovnu chce Babišova vláda žádat o opětovné prodloužení nouzového stavu tento pátek, zmíněné strany se o případné podpoře teprve rozhodnou, stejně tak i KSČM. SPD nouzový stav odmítá. Podle premiéra se opozice s vládou domluvit nechce.

Žádost poslancům, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil až 27. dubna, vláda schválila v pondělí. Nouzový stav by tak v Česku trval nepřetržitě víc než půl roku; v dolní komoře ovšem vládní koalice nemá dost hlasů a nyní proto hledá podporu u nevládních stran – k čemuž měla posloužit i středeční schůzka. Lídři opozice ji ale opouštěli skeptičtí.

Na jednání padaly otázky k efektivitě dosavadních opatření, vláda podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše ale nedokáže říct, která z opatření přesně za poklesem počtu nově infikovaných stojí: „Schůzka mě nepřesvědčila, že vláda ví, co dělá. Čísla klesají, ale to víme, že klesají, když se nežije normálním životem.“ Předsedovi STAN Vítu Rakušanovi chyběla čísla o počtech lidí v karanténách a izolacích.

„Debata vždycky vypadá tak, že odpověď je obecná: ‚Omezení mobility občanů podle našich čísel měla smysl.' A my se ptáme, jestli ve vnitřní logice opatření se opravdu nenajde něco, co by se mohlo změnit. To se neděje a konkrétní odpověď na žádnou z otázek nepřišla. ‚Školy chceme otevřít, jak a kdy, nevíme. Čísla, jestli lidé zůstávají v karanténě, nemáme, dodáme později',“ kritizoval vládu Rakušan.

V takovém kontextu se ale podle něj dá obtížně přemýšlet o nouzovém stavu, když kabinet nesvede konkrétně vysvětlit a na datech podložit, k čemu ho vlastně potřebuje. Stejně skeptický byl i předseda ODS Petr Fiala.

„Premiér na našem společném jednání odmítl jakýkoli termín potvrdit. Vláda evidentně žádný plán nemá a hazarduje s budoucností dětí a mladých lidí,“ uvedl po jednání předseda ODS Petr Fiala. Jediným plánem premiéra je podle něj pokračovat v současné podobě lockdownu. „Naprostá většina naší koalice je přesvědčena o tom, že nelze podpořit pokračování nouzového stavu,“ uvedl za koaliční uskupení Spolu, ve kterém jdou do podzimních voleb občanští demokraté s TOP 09 a lidovci. Poměry v zemi by se podle Filay měly pro příště řídit pandemickým zákonem. 

Také lídr lidovců Marian Jurečka si stýská na lakoničnost vládních vizí: „Nechceme lidi neúměrně dlouho omezovat na osobní svobodě. Neslyšeli jsme žádný konkrétní plán vlády, jaké věci budou za čtrnáct dní nebo za tři týdny. Premiér nám řekl, že termín ani žádnou informaci o tom, jaká je strategie vlády k návratu k normálnímu životu, nedá.“

Výhrady k prezenci

Výtky od opozice zněly i k personálnímu zastoupení. Piráti a STAN přišli s návrhem regionálního, a nikoliv centrálního obnovování prezenční výuky, na schůzce chyběl ale ministr školství Robert Plaga (za ANO). Nemohlo se jednat ani o efektivitě dosavadních kompenzací podnikatelům, protože mezi účastníky nebyl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Chyběla také hlavní hygienička.

Zda lídři opozice prodloužení nouzového stavu podpoří, není ani po středě jasné. Rozhodnout se chtějí v pátek, mimo jiné podle aktuálních dat – a to jen někteří z nich. Předseda SPD Tomio Okamura totiž po jednání prohlásil, že ani neexistuje způsob, jak by jeho hnutí mohlo vládní snahu podpořit. Nouzový stav totiž považuje za zbytečný institut, Okamura ostatně do sněmovny opakovaně předkládal návrh na to, aby se stav zrušil.

„Soustředí se čistě na to, jak všechno zavřít. Jak chránit skupinu rizikových,“ uvedl Okamura na adresu vlády. „Úplně chybí vyhodnocení dopadů na oblasti sociální, ekonomické i zdravotní a pro ty, kteří mají jiný zdravotní problém,“ popsal, v čem vidí SPD největší slabinu vládního postupu. „Plošné zákazy nejsou cestou a lockdown není řešení. V žádném případě nebudeme hlasovat pro prodlužování nouzového stavu.“

Schůzka nepřesvědčila ani předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. „Vláda pořád setrvává na nesmyslných krocích, jako je omezení pohybu v okrese. Vyhodnocení změny nákaz neukazuje, že by to bylo omezením pohybu. Tak jako v únoru se ukazuje, že pokud vláda není pod tlakem, tak nechce nic nového připravit,“ řekl. Doplnil, že čeká na stanoviska z jednotlivých krajů. Podle nich širší vedení doporučí, jak mají poslanci KSČM postupovat, jasno má být ve čtvrtek.

Babiš: Opozice se dohodnout nechce

Prodloužení nouzového stavu navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních svátcích, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí.

Podle Blatného a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je zatím epidemie natolik silná, že se nedá zvládat standardními opatřeními. Blatný uvedl, že až nouzový stav skončí, budou se opatření řídit pandemickým zákonem. Podle ministra je bude země potřebovat ještě několik měsíců; pokud vše půjde jako dosud, první zmírnění vláda navrhne během Velikonoc.

Data, která ministr předal opozici, podle něj jasně dokazují, že nastavená opatření fungují. Poukázal na pokles počtu případů nákazy. „I proto by bylo dobré tato opatření – jakkoliv chápu, že jsou v mnohém limitující a nepříjemná – udržet minimálně do Velikonoc včetně. Už v jejich průběhu, pokud vše půjde jako doposud, navrhneme první změny, které zmírní stávající opatření,“ dodal. Blatný odmítá rozvolňovat v situaci, kdy jsou nemocnice stále plné a zaplňují je lidé v nižším věku.

Podle premiéra je postoj opozice záměrný. „Opozice se prostě dohodnout nechce. Dvě hodiny jsme jim předkládali argumenty, odpovídali na jejich otázky, vysvětlovali, proč si ještě nemůžeme dovolit rozvolňovat, vše marné. Scházejí se s námi jen kvůli tomu, aby si pak mohli udělat tiskovku. Mrzí mě to, protože se nám povedlo epidemii přibrzdit, jdeme správným směrem, minimálně do Velikonoc bychom ale ještě měli pokračovat, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna,“ uvedl Babiš.

22 minut
Hosty Událostí, komentářů byli místopředsedové rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) a Jan Volný (ANO)
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 11 mminutami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 36 mminutami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
10:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 3 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 4 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Tenisový svaz žaluje bývalého šéfa Kaderku o milion korun, píše Radiožurnál

Český tenisový svaz (ČTS) žaluje Iva Kaderku o více než milion korun. Radiožurnál uvedl, že bývalý šéf svazu dva roky pobíral neoprávněně navýšené odměny. Částku v konkrétní výši 1 088 979 korun po Kaderkovi požaduje vrátit Česká tenisová obchodní společnost, kterou tenisový svaz založil a vlastní. Kaderka byl prezidentem svazu od roku 1998 a vloni v červnu rezignoval po vypuknutí skandálu s podvody se státními dotacemi.
před 6 hhodinami
Načítání...