Jak je v Česku rozšířená britská varianta koronaviru, není jasné. Znepřesňuje to predikce dalšího vývoje epidemie

2 minuty
UDÁLOSTI: Každý devátý vzorek podrobený důkladnější analýze ve SZÚ ukazuje na mutaci koronaviru objevenou v Británii
Zdroj: ČT24

Každý devátý vzorek koronaviru analyzovaný ve Státním zdravotním ústavu obsahoval takzvanou britskou variantu. Brněnská fakultní nemocnice zaznamenala ještě častější výskyt, v posledních dnech rozpoznala nakažlivější variantu u každého druhého případu nákazy. Nejasnost ohledně míry jejího rozšíření v Česku má dopad i na predikce dalšího vývoje epidemie. Odhady, kolik nakažených by mohlo přibýt v únoru, se proto liší více než trojnásobně.

Britská varianta koronaviru na jedné straně nepřipravuje nakažené o čich a chuť, zato je nakažlivější a podle prvních studií by mohla být i smrtelnější. Je jisté, že se dostala do Česka, ale nakolik se v republice rozšířila, jasné není ani trochu. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška každopádně již není její výskyt ojedinělý.

„Je prokázána ve více okresech, ve více regionech a tam se nedostala jako jeden kousek, to znamená šíří se relativně na více místech,“ poukázal.

Nejistota, jak vysoce je britská varianta koronaviru v Česku rozšířena, kazí výpočty modelů dalšího vývoje epidemie. Kdyby se šířila pouze nakažlivější varianta, odhadují statistici, že se během února nově nakazí téměř 280 tisíc lidí. Kdyby se naopak šířila pouze původní varianta, bylo by jich kolem 80 tisíc.

Model vývoje epidemie
Zdroj: ČT24

Pomoc nabízejí privátní laboratoře i akademici

Aby bylo jasněji, bylo by potřeba více sekvenovat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ujistil, že se to děje. Státní zdravotní ústav podle něj zvyšuje svoji kapacitu. „Původní kapacita, kterou měl Státní zdravotní ústav, byla kolem padesáti za týden. V současné době je ta kapacitu už vyšší než 200,“ upozornil.

Především ale nabízejí pomoc i některé soukromé laboratoře a akademická pracoviště. Například Ústav molekulární genetiky Akademie věd je nyní schopen analyzovat dalších sto vzorků za týden nebo i více.

„Kapacita sekvenátoru se dá zečtyřnásobit. V jednom běhu bychom mohli udělat asi 400 vzorků,“ podotkl Michal Kolář z ústavu. Zapojení soukromníků či akademických pracovišť ale předpokládá, že bude ministerstvo zdravotnictví ochotné uhradit jim náklady.

V nejistotě ohledně britské varianty koronaviru může být pro pacienty dobrou zprávou především to, že vakcíny, kterými se v Česku očkuje, mají fungovat i proti ní. „Data, která jsou diskutována ohledně britské mutace, vychází stále ve prospěch toho, že toto očkování je účinné,“ ujistila místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 9 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 18 mminutami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 26 mminutami

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 36 mminutami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 2 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 11 hhodinami
Načítání...