
Kauza soudce Sováka zbrzdí projednávaní případu Ratha
Nepravomocný rozsudek v druhé větvi případu exhejtmana Ratha odsoudil k peněžitému trestu a zákazu veřejných zakázek na tři roky i společnost Metrostav. „Namítáme takzvanou systémovou podjatost a máme také pochybnosti o spravedlivém procesu před Vrchním soudem v Praze,“ uvedl advokát Metrostavu Daniel Volák.
Nejvyšší soud teď rozhodne, zda je důvod, aby kauzu poslal k olomouckému vrchnímu soudu. „V tuto chvíli se s ním pravděpodobně seznamuje senát a uvidíme, kdy rozhodne, nelze předjímat,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.
Podle detektivů chtěl soudce Sovák za pomoc Metrostavu úplatek padesát milionů korun. Se spoluobviněným Milanem Bíbou mluvili v rámci odposlechů o tom, že si uloupnou perníček. Obviněný soudce to, že by úplatky bral, odmítá.
V nahrávkách zmiňoval šéfa katedry trestního práva Univerzity Karlovy Jiřího Jelínka. Ten měl Metrostavu pomoci s obhajobou. Jelínek je přitom také asistentem soudce pražského Vrchního soudu. „Byl jsem vyslechnut jako svědek, podepsal jsem povinnost mlčenlivosti, takže k věci se nemohu vyjádřit,“ uvedl Jelínek.
„Předložili jsme Nejvyššímu soudu jednu novou skutečnost, jedná se o právní stanovisko, které vypracoval profesor Jelínek. Toto stanovisko si zadala společnost Metrostav,“ sdělila mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.
Policie v kauze soudce Sováka stále vyslýchá svědky, zatímco bývalý soudce zůstává ve vazbě. Soud už ale propustil Milana Bíbu. Na celou kauzu upozornil bývalý detektiv Ladislav Kirschner. Ten přitom žije ve vile, která je hned vedle domu, který obývá jeden z obviněných, a to právě Milan Bíba.