Husák zůstává kvůli pobytu v nemocnici formálně šéfem libereckého policejního ředitelství

Vladislav Husák zatím formálně zůstává libereckým krajským policejním ředitelem. Odvolání z funkce kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu předminulý týden si kvůli svému zdravotnímu stavu doposud nepřevzal. Po dobu nepřítomnosti ho zastupuje jeho náměstek, sdělila v pondělí mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Policejní prezident Jan Švejdar odvolal Husáka k prvnímu únoru, zároveň s ním vede kázeňské řízení. Policista ale v pátek skončil v nemocnici.

Policista Vladislav Husák
Zdroj: ČTK Autor: Vít Černý

„Vzhledem k tomu, že Vladislav Husák dosud nepřevzal rozhodnutí o odvolání z funkce krajského ředitele pravděpodobně z důvodu současné pracovní neschopnosti a jeho převelení na jiné služební místo není proveditelné, formálně zůstává ředitelem liberecké policie,“ uvedla Rendlová. Policie tak podle ní nemůže podle zákona ustanovit na toto místo někoho jiného.

Policista měl ode dneška působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, zároveň po rozhovoru se Švejdarem minulý týden požádal o dovolenou. Husákovi se ale v pátek ráno udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku a kolegové mu zavolali sanitku. S podezřením na interní onemocnění ho do nemocnice přepravil vrtulník. Policejní prezident následně uvedl, že je Husákův stav stabilizovaný. K dalšímu vývoji se už policie ani nemocnice nechtěly vyjadřovat.

Husák byl 23. ledna na oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v hotelu Prince de Ligne, která znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. Policejní prezident označil Husákovu účast na oslavě za neomluvitelnou.

V pátek v rozhovoru pro server Blesk.cz dodal, že policista poškodil svým chováním celý sbor. „Měl by za své jednání přijmout odpovědnost, omluvit se a odejít. Já bych to na jeho místě udělal,“ uvedl. K vyvození osobní odpovědnosti Husáka vyzval také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. V čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.