„Trestní stíhání nelze zahájit, jde-li o osobu, která je vyňata z pravomoci orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Cimbala s odkazem na mezinárodní právo. Dodal, že státní zástupce tak akceptoval usnesení policie, kterým byla věc odložena z důvodu nepřípustného trestního stíhání.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli diplomata loni v červnu ve středočeských Říčanech přímo při přebírání zboží. Podle Radiožurnálu šlo mimo jiné o speciální náboje Lapua do odstřelovacích pušek. Po zatčení musela policie diplomata propustit právě s ohledem na jeho imunitu, odcestoval pak zpět do Ruska. Radiožurnálu tyto podrobnosti potvrdily čtyři zdroje z českých tajných služeb, dalších bezpečnostních složek a diplomacie.
Náboje měly směřovat do evropského podsvětí, tvrdí zdroj Rozhlasu
České úřady od začátku pracovaly s verzí, že nákupem munice plnil diplomat služební úkol. Tajné služby jsou podle informací Radiožurnálu přesvědčené o tom, že ve skutečnosti šlo zřejmě o příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU. Na co přesně byly finské náboje Lapua, kupované na parkovišti před říčanským tenisovým klubem Oáza, určené, není jasné.
„Bylo toho každopádně hodně a na koroptve to samozřejmě nekupoval. Zřejmě to bylo určené pro evropské gangy nebo pro speciální ruské jednotky, které v Evropě tajně působí,“ uvedl velmi dobře informovaný zdroj.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) si kvůli kauze podle informací Radiožurnálu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Petříček schůzku odmítl komentovat a ruská ambasáda na otázky Radiožurnálu neodpověděla.