Koronavirus zamíchá příjímacími zkouškami na střední školy. Termíny maturit se možná posunou

Jednotné přijímací testy na čtyřleté střední školy nebudou na jaře kvůli covidu-19 povinné. Školy budou moci mít jen vlastní zkoušky, či vůbec žádné, uvedlo ministerstvo školství. Na víceletá gymnázia se budou na jaře konat přijímací zkoušky jako obvykle včetně dvou termínů, které se podle vývoje epidemie mohou posunout. Změnit bude možné i termíny maturitních zkoušek.

Přijímací zkoušky
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky. Ministerstvo školství s ohledem na současnou epidemii covidu-19 rozhodlo, že ředitelé středních škol budou moci uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek.

Rozhodnutí v pondělním Interview ČT24 pochválil 1. místopředseda Senátu a ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). „Jsou obory a školy, kde ředitelé určí jako kritérium například nějaký pohovor s žákem a zjistí, jestli má o obor zájem. A škola je tam od toho, aby ho něco naučila. Jestli něco předtím zameškal, tak to třeba na té konkrétní škole lze dohnat,“ poznamenal Růžička.

 

Video Známka na pětistupňové škále moc neříká, podotýká k úpravě vyhlášky o maturitách Růžička
video

Známka na pětistupňové škále moc neříká, podotýká k úpravě vyhlášky o maturitách Růžička

Na víceletá gymnázia by se ale měly státní přijímací zkoušky konat jako obvykle včetně dvou termínů, které se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) případně podle vývoje epidemie mohou posunout.

Kvůli současné epidemii covidu-19 ministerstvo školství také na začátku roku prodlouží období talentových zkoušek na střední školy. Na umělecké obory a konzervatoře se budou konat od 4. do 31. ledna, zatímco původně mělo být jejich období v lednu asi o polovinu kratší. V případě sportovních gymnázií se termíny talentových zkoušek prodlouží do 31. března. Původně se tam tyto zkoušky měly konat od 4. ledna do 15. února. Zájemci o obory s talentovou zkouškou mohou odevzdat přihlášku nejpozději dnes.

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z češtiny a matematiky, se mají konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky mohou být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna. O tom, zda ve škole budou jednotné přijímací zkoušky, nebo ne, budou moci ředitelé podle ministerstva rozhodnout do 8. března na základě počtu podaných přihlášek na školu. Uchazeči se mohou na školy hlásit do 1. března.

Zájemci o maturitní obory budou moci podat přihlášku jako obvykle na dvě školy. V případě, že škola nebude mít víc přihlášek než nabízených míst pro uchazeče, nebudou se tam muset konat žádné zkoušky.

Tato podoba přijímacího řízení v maturitních oborech by měla podle Plagy platit pouze v aktuálním školním roce. Změnu má podle něj umožnit mimořádné opatření ministra školství, které vydá v souvislosti s epidemií covidu-19 na základě školského zákona. Novela zákona z letošního léta umožňuje ministrovi v krizových situacích rozhodovat například o úpravách termínu či obsahu zkoušek, řekl Plaga.

V minulém školním roce se jednotné přijímací zkoušky konaly na všechny maturitní obory, ale jejich termíny se kvůli epidemii covidu-19 posunuly z poloviny dubna na první polovinu června a místo standardních dvou pokusů na zkoušku měli uchazeči jen jeden. Změnu umožnil zvláštní zákon pro školní rok 2019/2020, který schválil parlament na konci března ve stavu legislativní nouze.

Termíny maturitních zkoušek se mohou posunout

Nemoc covid-19 může zamíchat i maturitními zkouškami, ministerstvo v případě nepříznivého vývoje epidemie může změnit termíny jejich konání, redukci jakékoliv části ale nepředpokládá. S ohledem na to, že se žáci letos na jaře i na podzim kvůli epidemii učili několik týdnů z domova, chce ministerstvo mimo jiné zpřístupnit větší počet maturitních testů z minulých let.

„V případě příznivé epidemické situace proběhne zkouška v nezměněné podobě, formě i ve standardních podmínkách. V případě méně příznivé epidemické situace je pak možné, obdobně jako ve zkušebním období jaro 2020, přistoupit k posunu termínů. Redukce jakékoli části maturitní zkoušky se neplánuje,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Změnit termín zkoušek by podle ministra školství Roberta Plagy bylo možné mimořádným opatřením ministra školství v souvislosti s krizovou situací.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května. Školní maturity mohou být podle vyhlášky ministerstva od 16. května do 10. června, jejich konkrétní termíny určují ředitelé škol. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturitní zkoušky mohou podle vyhlášky začít od 1. dubna. Studenti se mohou k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Maturity se změní i nehledě na pandemii

Od jara 2021 bude maturita bez ohledu na epidemii jiná, protože Plaga prosadil změnu zákona omezující státní maturity na testy, které bude mít nadále na starosti Cermat. Povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků budou školy nově organizovat samy.

„Počítáme samozřejmě s tím, že prostřednictvím Cermatu a ČŠI (České školní inspekce) bude žákům, kteří se budou na zkoušku připravovat, poskytnuta maximální podpora, ať už formou výukových videí, či zpřístupnění testů z minulých let, a to ve zvýšené míře, než tomu bylo doposud,“ uvedl ministr. Jeho úřad je podle tiskové zprávy připraven zohlednit i situaci žáků, kteří nyní v době nouzového stavu mají nařízenou pracovní povinnost ve zdravotnictví a sociálních službách, a to například navýšením počtu možných termínů zkoušek.

Státní maturitní testy budou na jaře povinné z češtiny a druhý předmět si maturanti budou moci vybrat z cizího jazyka a matematiky. Matematika měla být od jara 2021 pro většinu oborů povinná, ale novela školského zákona toto ustanovení zrušila. Didaktické testy se podle nové úpravy vyhlášky o maturitách nebudou známkovat, ale budou se hodnotit procenty úspěšnosti a slovy „uspěl“ či „neuspěl“. Ke školní maturitě si pak žáci musí vybrat ještě další dva až tři předměty podle oboru.

„Někde se začít musí a já si myslím, že je to dobře, protože ta známka na pětistupňové škále moc neříká. A když máte škálu sto bodů, tak výpověď už je daleko přesnější a myslím, že si na to lidé velice rychle zvyknou,“ okomentoval senátor Růžička.