V Bílině explodovala munice v policejním skladu, nikdo nebyl zraněn

V Bílině na Teplicku odpoledne vybuchl muniční sklad, podle policie oběti na životech nejsou a nikdo nebyl zraněn. Hasiči požár uhasili po čtyřech hodinách, místo budou hlídat i přes noc. Oznámili to mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík a mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Na místě bylo deset jednotek hasičů se čtrnácti vozidly.

Požár a výbuchy uskladněné munice v Bílině
Zdroj: Události severní Čechy Autor: Radek Dáňa

Výbuchy se ze skladu, který má pronajatý Pyrotechnická služba Policie ČR k uskladnění munice, začaly ozývat krátce před 13:00. V prvním okamžiku po ohlášení události policisté nevpustili hasiče k ohnisku.

Muniční sklad je v části Chudeřice na sever od centra Bíliny směrem na Teplice. Vede tudy silnice I/13 spojující města pod Krušnými horami. Silnice je na vjezdu do Bíliny uzavřena, objízdná trasa vede přes Kostomlaty nebo Braňany.

Video Vyjádření starostky Bíliny k výbuchu v muničním skladu
video

Vyjádření starostky Bíliny k výbuchu v muničním skladu

Zdroj: ČT24

O požáru okamžitě informovalo obyvatele město Bílina. Evakuace lidí z Teplického předměstí a ulice Československé armády nakonec nebyla nutná.

„K evakuaci občanů z místa bydliště nedochází, je to již za hranicí 500 metrů,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO). Podle ní musela být evaukována například sklárna a další místní firmy v části Chudeřice.

„Bohužel musím sdělit, že o existenci muničního skladu na území našeho města jsme neměli vůbec žádné zprávy, a to nejen my, ale ani bezpečnostní rada ani krizový štáb,“ upozornila starostka. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v Rádiu Impuls řekl, že požár a následný výbuch se týkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry, od výbuchu se vznítilo dřevo, které bylo kolem. Výbuch byl rozsahem mnohem menší než událost ve Vrběticích v roce 2014. 

Ve skladu byly podle ministra výbušniny ze zneškodňovaných nábojů. V kobce, kde hořelo, bylo asi 150 kilogramů výbušniny. Trosky doletěly do vzdálenosti zhruba 300 metrů. Událost policie vyšetřuje jako zahoření munice.

„Teoreticky mohlo jít o samovznícení, ale jsme na začátku. V této fázi se nedá vyloučit nic,“ řekl Hamáček. Sklady munice v ČR jsou podle něj dobře zabezpečené.

V Chudeřicích má výrobní závod mimo jiné sklárna AGC Automotive Czech. „Toho se událost nijak nedotkla, vyrábí bez jakéhokoliv omezení,“ řekl mluvčí společnosti Martin Jonáš.

Evakuovat se muselo 65 lidí z odloučeného pracoviště. „Na tomto pracovišti jsme byli nuceni přerušit výrobu. Nyní čekáme na další informace záchranných složek. Omezení výroby se nijak nedotkne plynulosti našich dodávek zákazníkům,“ uvedl Jonáš.