Stát se za Zemanův výrok o Peroutkovi zatím neomluví. Ministerstvo financí se obrátilo na Nejvyšší soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí zatím nebude omlouvat za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Resort totiž v případu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Informaci ČT potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Ministerstvo se tak nechce řídit červencovým rozhodnutím Městského soudu v Praze, který mu nařídil se za prezidentova slova omluvit.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová na chodbě Městského soudu v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Dovolání v případu podala žalovaná strana, tedy ministerstvo financí,“ uvedla Pavla Hájková. Na Nejvyšší soud se plánuje obrátit také Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která trvá na omluvě i za další prezidentovy výroky včetně těch, které odvolací senát označil za „hodnotící soudy“.

Podle předsedy odvolacího senátu Tomáše Novosada není možné připustit, aby stát bez jakékoliv nápravy zasahoval do osobnostních práv kohokoliv, pokud je takový zásah neoprávněný. 

„Nemáme pochyb o tom, že stát nese odpovědnost za prezidenta. Cesta k nápravě musí být i tehdy, pokud se takového výroku dopustí prezident republiky. Neexistuje, aby něco takového bylo mimo zákon, nad zákonem,“ uvedl v červenci Novosad.

Resort se neplánuje omluvit

Ministerstvu začala v úterý běžet sedmidenní lhůta, do jejího konce musí zaslat Kaslové omluvný dopis. Resort však zatím neplánuje, že by se za prezidenta Zemana omluvil, Nejvyšší soud chce požádat o to, aby do jeho rozhodnutí nemusel Kaslové dopis posílat.

Spor se týká Zemanova projevu, který zazněl v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holocaustu. V něm státník prohlásil, že Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“. Rovněž uvedl, že ho novinář zveřejnil v časopise Přítomnost.

Prezident později na tiskové konferenci doplnil, že článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje a podle soudu byl výrok o Peroutkově autorství nepravdivý.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Veřejný projev prezidenta není nesprávný úřední postup, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo dlouhodobě trvá na tom, že veřejný projev prezidenta nelze pokládat za nesprávný úřední postup a že tedy státu nevznikla povinnost odškodnění. Ve sporu bude pravděpodobně pokračovat i Hrad – Zeman je na vlastní žádost vedlejším účastníkem řízení.

Zeman článek „Hitler je gentleman“ uvedl jako příklad „fascinace intelektuálů zrůdným učením“. Zároveň Peroutkovi připsal citát „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, jehož skutečným autorem je Jan Stránský. Soud k tomu uvedl, že na hodnotící soudy má každý nárok v rámci svobody slova. Veřejné osoby včetně Peroutky podle něj musí snést širší kritiku.

Kaslová původně žalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Tehdy o věci rovněž rozhodoval Novosadův senát a došel ke stejnému rozhodnutí. Po zásahu Nejvyššího soudu však žena musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí.