Volby by v červenci ovládlo ANO, polepšili si Piráti. TOP 09 by se do sněmovny nedostala

Největší podporu voličů si stále drží hnutí ANO, které by v případných červencových volbách podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) získalo stejně jako o měsíc dříve 29 procent hlasů. Podpora Pirátů od té doby mírně stoupla a strana by dosáhla na druhé místo. Nicméně její podpora v porovnání s ANO by byla poloviční. ODS a ČSSD si pohoršily.

Volební model podle CVVM v červenci 2020
Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR, Naše společnost 18. 7. – 29. 7. 2020, do modelu vstupuje 662 respondentů starších 18 let

ANO si udržuje ve volebních modelech CVVM velký náskok před ostatními stranami od roku 2017, kdy vyhrálo volby do sněmovny. Proti minulému průzkumu se jeho podpora nezměnila.

Naopak Piráti si polepšili o procentní bod na 14,5 procenta. Z druhého místa tak sesadili ODS, které od června klesla podpora voličů o dva body na 12 procent. Nejvýrazněji – o 3,5 bodu – si pohoršila koaliční ČSSD. Ve volbách by sociálním demokratům v červenci dalo hlas 9,5 procenta lidí, což je zhruba stejná podpora, jakou straně vyjádřili lidé na počátku letošního roku. Předchozí červnový nárůst její podpory tak lze s velkou pravděpodobností považovat za výkyv měření, komentují autoři průzkumu.

Nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny skončili ještě komunisté, lidovci, hnutí SPD a STAN. V modelu CVVM má KSČM podporu stejně jako v červnu 7,5 procenta, KDU-ČSL si polepšila o dva body na 6,5 procenta. Také podpora SPD stoupla o dva body na šest procent, u STAN se téměř nezměnila, činí 5,5 procenta.

CVVM: Volební model v červenci 2020 557.41 KB

„U uskupení SPD a STAN není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostaly, či nedostaly,“ konstatují autoři průzkumu.

Méně než pět procent hlasů by podle modelu získala TOP 09, Trikolóra, Zelení a Svobodní.

CVVM sbíralo data pro tento průzkum v období od 18. do 29. července a dotazovalo se 972 lidí vybraných dle kvótního výběru, který napodobuje strukturu obyvatelstva Česka starších 15 let. Do volebního modelu vstoupilo 662 respondentů. Statistická chyba se pohybuje od 3,2 procentního bodu (u hnutí ANO) do 0,7 bodu u Zelených.