Je potřeba, abychom normálně žili, ale zároveň nákazu nepodceňovali, říká Prymula

27 minut
Roman Prymula hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Epidemiologové a politici se k plošným opatřením vracet nechtějí, zdůraznil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v Interview ČT24. Jejich zavedení v počátečné fázi ale bylo správné, domnívá se. Než bude dostupná vakcína, je podle něj potřeba nastavit systém tak, aby lidé normálně žili a zároveň covid-19 nepodceňovali.

„Pravdou je, že v některých zemích se znovu dostávají k některým opatřením, která jsou plošného charakteru. My to opravdu dělat nechceme,“ uvedl Prymula. 

V té souvislosti zdůraznil, že se představitelé snaží vyvarovat toho, aby se nákaza dostala mezi seniory nebo jiné rizikové skupiny. „Tady může dojít k tomu, že bude znovuzaveden zákaz návštěv a podobně. Bude to ale děláno regionálně,“ dodal. 

Mimořádné kroky, k nimž se vláda na počátku koronavirové krize uchýlila, nicméně byly podle Prymuly správné. „Do přísných opatření šel prakticky celý svět,“ poznamenal epidemiolog, který v té době působil jako náměstek ministra zdravotnictví a krátce i jako šéf Ústředního krizového štábu. V té souvislosti poukázal na tehdejší vývoj v Itálii a Číně. „Já si myslím, že v iniciální fázi to bylo dobře a zpětně bych to asi neměnil,“ řekl. 

Vakcína bude dostupná maximálně do roku, míní Prymula

Nyní je však již podle Prymuly situace jiná. Virus mutuje a smrtnost na covid-19 je nižší než na počátku pandemie. Na to je nutné reagovat a přečkat do doby, než bude dostupná vakcína.  

„To znamená po těchto několik měsíců –⁠ a já předpokládám, že to bude doba maximálně jednoho roku –⁠ systém potřebujeme nastavit tak, abychom normálně žili, ale na druhou stranu abychom tu nákazu nepodceňovali,“ řekl. 

I když u řady lidí nákaza skutečně probíhá banálně, v některých případech je to naopak, zdůraznil epidemiolog. „Když se podíváme na zápaly plic, tak ty nejsou stejné jako u chřipky. Tady dochází k fibróznímu zánětu a stěna plic je doživotně poškozena,“ upozornil. 

U vyvíjených vakcín je přitom podle Prymuly snaha, aby pokryly případné mutace viru. Současné výzkumy se zaměřují na takzvanou inaktivovanou vakcínu. „Mrtvý virus se používá k navození imunitní odpovědi,“ vysvětlil.

„Já s touto cestou mám trochu problém v tom, že pokud vlastní živý virus není schopen navodit dostatečnou imunitu, tak je otázkou, jak se nám to bude dařit s virem mrtvým,“ podotkl. „Protože ta imunita je vždycky slabší,“  uzavřel s tím, že nicméně jedna práce ukazuje poměrně slušnou odpověď na zvířecím modelu. 

Prymula mimo jiné také vyloučil, že by měl v současnosti politické ambice. Tématem byl i takzvaný semafor pro regiony či nová rada pro zdravotní rizika. 

Celý rozhovor je k dispozici ve videu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 2 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 3 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 3 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 6 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...