Zeman na odloženou vojenskou přehlídku do Moskvy nepojede

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě k 75. výročí konce druhé světové války, která se bude konat 24. června. Důvodem jsou opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Nemožnost účasti na přehlídce prezidenta mrzí, komentuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman pověřil českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, aby ho jako „osobní zástupce“ na přehlídce zastoupil.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Přehlídka se měla původně, tak jako každoročně, konat 9. května. Kvůli šíření covidu-19 ji ale ruský prezident Vladimir Putin odložil. Zeman měl v plánu se původního termínu zúčastnit.

„Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvádí Ovčáček. „Pan prezident pověřil zastupováním velvyslance České republiky v Ruské federaci, a to jako svého osobního zástupce,“ dodává.

Rusko patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v zemi nakazilo přes 553 tisíc lidí. Za úterý se v Rusku potvrdilo 7843 nových případů, denní přírůstek nakažených koronavirem tak poprvé od počátku května klesl pod hranici osmi tisíc. Rusko eviduje v souvislosti s koronavirem 7478 úmrtí.

Rusko už dříve oznámilo, že zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě.

Kontroly čekají i pochodující vojáky. Každá jednotka má přidělen lékařský personál, který má za úkol měřit vojákům teplotu a zajišťovat rychlé testování na koronavirus. Starosta ruské metropole Sergej Sobjanin Moskvany požádal, aby se na přehlídku nešli tentokráte podívat osobně, ale raději ji sledovali v televizi.

Oznámení o neúčasti na přehlídce přišlo v době napjatých česko-ruských vztahů. V poslední době je znatelně zhoršily rozepře o sochu maršála Ivana Koněva, kterou nechala odstranit Praha 6, nebo vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka a reciproční krok, k němuž se uchýlila Moskva.