Život se musí vrátit do normálu, neprodlužujme nouzový stav, shodli se Žaloudík a Válek

Nouzový stav v Česku se zřejmě neprodlouží, nepočítá s tím premiér Andrej Babiš (ANO) ani zástupci zdravotnických výborů v parlamentu. Předseda senátního výboru Jan Žaloudík (za ČSSD) v pořadu Události, komentáře řekl, že ministři s ním postup kvůli šíření koronaviru málo komunikují. A člen zdravotního výboru sněmovny Vlastimil Válek (TOP 09) vyzval k „návratu k normálu“.

Video Události, komentáře
video

UK: Senátor Žaloudík (za ČSSD) ani poslanec Válek (TOP 09) nechtějí prodloužit nouzový stav

Podle Žaloudíka, který je mimo jiné emeritním ředitelem Masarykova onkologického ústavu, vláda a experti veřejnost přehnaně děsí. „Slovo může léčit a může taky těžce zraňovat. Stejně jako rouška může být hrozně užitečná věc, anebo taky nástroj strachu a demonstrace poslušnosti. Je potřeba národ zklidnit a odrouškovat. Zarouškovat jenom tam, kde to nutné,“ myslí si Žaloudík.

S tím souhlasí i opoziční poslanec ze zdravotního výboru sněmovny Válek. Podle něj vláda nereagovala ještě před měsícem nijak přehnaně, víc než měsíc po vyhlášení nouzového stavu je ale situace jiná.

„V akutní fázi to byla válka, nikdo nevěděl, co se bude dít dál. Všichni byli vystrašení z toho, co se dělo v některých regionech Itálie. Vláda nasadila tvrdá opatření a využila, zneužila toho, že náměstek ministra zdravotnictví je současně epidemiolog. Ten nasadil opatření, jak si teoreticky představoval, že by bylo správné,“ řekl Válek na adresu náměstka Romana Prymuly.

„V krátkodobém horizontu byla opatření rozumná. Jenže krátkodobý horizont je týden, dva týdny, tři týdny. Teď je potřeba začít normálně žít a vrátit se k normálu, protože škody, které opatření teď způsobují, jsou daleko větší než profit z těch opatření,“ vyzval Válek.

Podobně se vyjádřil i senátor Žaloudík: „Jsem zásadně proti tomu, aby se prodlužoval nouzový stav. Protože důvody v České republice pominuly.“

Nesčítejme jenom mrtvé, vyzval Žaloudík

Senátor Žaloudík se domnívá, že je čas změnit tón veřejné debaty. „Netočil bych pořád dokola zprávy, které přičítají každý den mrtvé. To bychom mohli udělat v každém segmentu medicíny,“ řekl s tím, že veřejnost to podle něj stresuje. Připomněl, že v Česku pacienty zabíjí i nádory, které je třeba odhalit včas; k návratu zdravotní péče do běžného provozu vyzval i Válek.

Podle opozičního poslance vláda navíc nedostatečně komunikuje, na základě jakých dat a analýz se rozhoduje. „Chceme vědět, jaké je složení komisí, jak rozhodují a na základě čeho. Tuhle informaci nejsme na výboru pro zdravotnictví schopni z ministerstva získat. Opakovaně chceme po resortu slyšet, jaký je plán – žádné odpovědi,“ upozornil Válek. „Chceme to slyšet my z opozice i poslanci ANO.“

Ani Žaloudík, který byl do horní komory zvolen za koaliční ČSSD, není s komunikací kabinetu spokojený. „S námi, konkrétně se mnou, se o tom nikdo moc nebaví,“ řekl. Vadí mu také, že nejsou vidět někteří aktéři ze zdravotnictví: „Za hygienické a epidemiologické věci je odpovědný Státní zdravotní ústav, jeho ředitele (Pavla) Březovského moc nevidíme. V médiích nevíme ani o hlavní hygieničce (Jarmile) Rážové, což je velmi rozumná žena. Ani o náměstkyni (Aleně) Šteflové, která má na starosti na ministerstvu zdravotnictví komunikaci s veřejností.“