V polovině dubna můžeme v Česku čekat 15 tisíc případů, uvedl Roman Prymula. Pak se má situace lepšit

85 minut
MIMOŘÁDNÝ POŘAD ČT: Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál
Zdroj: ČT24

V Česku už týden platí nouzový stav. Od pondělí platí omezení volného pohybu osob, smí se chodit pouze do práce, na nákupy, k lékaři, případně na vycházky do přírody. Od čtvrtka musí každý, kdo jde ven, nosit roušku nebo jinak zakrývat ústa a nos. Situace těžce doléhá téměř na každého, otázek je přitom mnohem více než odpovědí. Některé odpovědi naznačil speciální pořad České televize Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál , kde moderátor Daniel Stach hovořil se šéfem ústředního krizového štábu Romanem Prymulou, dalšími lékaři, výzkumníky i expertů z oborů ekonomie a psychologie.

Nový koronavirus je mikroorganismus, který je ve skutečnosti zhruba stokrát menší, než je tloušťka lidského vlasu. Název koronavirus dostaly tyto organismy proto, že jejich povrch připomíná koronu - zářící okolí Slunce. Právě tento virus způsobil globální pandemii a kvůli boji s ním byla zavedena nejpřísnější opatření v historii České republiky.

Roman Prymula v pořadu popsal, jaké množství nakažených se dá v České republice v nejbližší době očekávat: „Počítáme s 15 tisíci nakaženými v celkovém součtu, ten strop by byl v polovině dubna. To je podle mého realistický scénář, pokud bychom nic nedělali. Já si myslím, že ta opatření povedou k tomu, že se to číslo výrazně sníží.“

Podle Prymuly je kapacita českého zdravotnického systému nachystána v současné době asi na osm stovek pacientů v kritické péči, tedy pacientů připojených na ventilátory. „Tato kapacita se dá zvýšit rezervně na 1500, přes tuto kapacitu už bychom měli poměrně značný problém. Ale my věříme, že se na ni nedostaneme,“ uvedl Roman Prymula.

Připravenost českých nemocnic potvrdil také chirurg Tomáš Šebek. Podle něj je v nemocnicích nastavený režim, díky němuž jsou připravené na první vlnu pacientů. „Týmy jsou v několika směnách a vzájemně se nepotkávají. V momentě, kdy ta vlna udeří, tak je potřeba mít maximální kapacitu zdravotníků,“ popsal tato opatření.

Opatření, která Česká republika proti pandemii koronaviru přijala, ocenil i virolog Karel Raška: „Co na mě udělalo největší dojem, bylo zvládnutí testování na koronavirus v celé České republice. To je mnohem lepší, než ve většině zemí, a definitivně je to lepší než ve velké části Spojených států,“ řekl.

Podle Prymuly bude nyní velmi důležité, aby všechny země Evropy reagovaly velmi intenzivně. Žádná země podle něj nečekala tak exponenciální nárůst případů, proto nebyly připravené.

Šéf ústředního krizového štábu ocenil, že se díky razantním opatřením zřejmě podařilo zpomalit předpokládaný nárůst nových případů, ale účinnost opatření se podle něj projeví až za 5-7 dnů.

Naopak se podle něj nepovedlo zásobování ochrannými prostředky, které jsou potřebné zejména pro zdravotníky. „Předpoklady, kolik budeme potřebovat ochranných prostředků, se nepotvrdily. Je to nesmírně složité, každý den chodí špatné zprávy. Chybí obrovský počet roušek, chceme jimi vybavit celou populaci. Musíme vybavit zejména ty, kdo jsou v první linii, zdravotníky. Máme nasmlouvány dodávky tak, abychom vyhovovali těm minimálním požadavkům,“ řekl Prymula.

Co bude dál?

Roman Prymula věří, že během měsíce by měla být zastavena křivka velkého nárůstu nových případů a že po této kulminaci epidemie dojde k poklesu případů. Jisté to ale není – podle Prymuly to bude záležet nejen na chování jednotlivých občanů, ale i na tom, jak se bude vyvíjet situace v jiných zemích. Epidemie celkově může být velmi dlouhá.

Vývoj situace v České republice je podle něj dramaticky ovlivňován především velkým počtem lidí, kteří byli v Rakousku a Itálii. „Teď už máme první data, kdy dochází k určitému zpomalování – proti těm modelům takříkajíc katastrofickým. Myslím, že se nebudeme pohybovat na bázi katastrofických modelů,“ uvedl Prymula.

Ve chvíli, kdy by se ukázalo, že tato opatření nefungují, jsou připravené i krizové scénáře, které by omezily veřejný život ještě více než nyní. „Pokud se opatření neosvědčí, nastanou ještě mnohem tvrdší izolační opatření – to znamená, že bychom museli téměř jít do modelu zákazu vycházení, tak jak o tom uvažuje Bavorsko,“ dodal Prymula.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 13 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol, která se zaměří na evropskou konkurenceschopnost, podporu Ukrajiny a evropské bezpečnosti, rozšiřování Evropské unie nebo na budoucnost globálního obchodu. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. V úterý bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 38 mminutami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 42 mminutami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 3 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 7 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 8 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 8 hhodinami
Načítání...