Poslanci zahraničního výboru chtějí po Hradu celý dopis čínské ambasády

Česká reakce na dopis čínské ambasády, který měl varovat před cestou šéfa Senátu na Tchaj-wan, nebyla dostatečná. Myslí si to zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. Pražský hrad nyní poslanci žádají o plné znění pekingského listu, po ministerstvu zahraničí chtějí záznam jednání mezi náměstkem Martinem Tlapou a čínským ambasadorem. Po jednání výboru to uvedl jeho člen, lidovecký poslanec Jiří Mihola.

Miloš Zeman na návštěvě Číny
Zdroj: ČTK Autor: Karel Čapek

Čínská ambasáda v lednu varovala tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) před ohlášenou cestou na Tchaj-wan, který považuje za svou součást a neuznává jako samostatný. Podle Aktuálně.cz předala Pražskému hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční.

Kancelář prezidenta následně podle webu podpořila čínský list přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí sice agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace o dopise vzaly, na tuzemské politické scéně ale vzbudil rozruch; listem i možnou tchajwanskou misí nynějšího šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) se budou 11. března zabývat nejvyšší ústavní činitelé. Kuberovi cestu nedoporučovali.

Za těchto okolností kvůli čínské aféře zasedl i zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. „Vyzvali jsme Kancelář prezidenta republiky, konkrétně odbor zahraničních věcí, aby předal celý originál dokumentu, který obdržela od velvyslanectví Čínské lidové republiky. Budeme se mu potom věnovat i později na zahraničním výboru,“ oznámil po poslaneckém jednání lidovec Jiří Mihola.

„Také jsme požádali o záznam z ministerstva zahraničních věcí z jednání náměstka Tlapy s velvyslancem Čínské lidové republiky,“ doplnil. Náměstek po setkání s velvyslancem uvedl, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace.

Reakce na dopis byla nedostatečná, tvrdí výbor

„Celkově jsme se také sjednotili na tom, že považujeme nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům a zásadách občanské společnosti,“ doplnil Mihola.

Podle předsedy výboru a místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého obsah dopisu znamená vměšování čínské strany do vnitřních záležitostí ČR. Uvedl ale také, že výbor vyjádřil přání, aby se dále pozitivně vyvíjely vztahy Česka s Čínou i Tchaj-wanem.

Usnesení, které novináři k dispozici nedostali, obsahuje podle Miholy jedenáct bodů. Výbor odmítl výhrůžný tón sdělení v dopise, forma ani obsah podle něj neodpovídaly standardní diplomacii. Čínská ambasáda podle Miholy také ignorovala snahu výboru o spolupráci.

Na schůzi byl pozván velvyslanec, avšak nedorazil, z jednání se omluvil také ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Dopolední části jednání, které následně bylo přerušeno a pokračovalo od půl druhé, se zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Výbor považuje za zneklidňující, že informace o dopise nebyly předány ministerstvu zahraničí, které je tvůrcem české zahraniční politiky. Kancelář prezidenta podle Miholy zahraniční politiku s ministerstvem nedostatečně koordinuje. Jedním z bodů usnesení také je, že cesta parlamentních delegací na Tchaj-wan je v souladu s dlouhodobými zahraničněpolitickými a ekonomickými zájmy České republiky.