Berličky pro dravce jsou dobrou alternativou k hubení hrabošů jedem, tvrdí myslivec

9 minut
Studio 6: Myslivec Hajný o přemnožení hraboše
Zdroj: ČT24

Myslivec ze Staříče a spolupracovník zemědělců Luboš Hajný nabídl několik možností řešení krize způsobené přemnoženými hraboši. Ti už letos podle předsedy zemědělského svazu Martina Pýchy totiž způsobili škody téměř za dvě miliardy korun. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) z toho důvodu tak přistoupil k tomu, že bude individuálně povolovat použití jedu Stutox II. Použití jedu má ale závažné vedlejší dopady a proti rozhodnutí ústavu spadajícího pod ministerstvo zemědělství se ohradili například ornitologové.

Myslivec Luboš Hajný uvedl, že se na Frýdecko-místecku rozhodli se zemědělci spolupracovat. „Od nich vzešla iniciativa na instalaci takzvaných berliček, což je biologická ochrana proti hrabošům. Dravci tyto berličky využívají a na jedno pole jich můžeme nainstalovat desítky,“ řekl České televizi. Na berličkách dravci, nejčastěji poštolky a káňata, sedí a lépe z nich na hraboše útočí. Díky přemnožení hlodavců by mohly jejich populace růst.

Dále se dá podle Hajného hrabošům bránit bez jedu pomocí hluboké orby, častého střídání plodin a také přidáváním vícera plodin do krajiny.

3 minuty
UDÁLOSTI: Přišlo už 50 žádostí o použití jedu
Zdroj: ČT24

Zemědělci bojují proti hrabošům i rozoráváním

Dalším opatřením proti hrabošům, jejichž populace v Česku nyní stonásobně převyšuje takzvaný práh škodlivosti (tím je 50 děr na hektar) a je dvakrát větší než loni, je rozorávání jejich hnízd. „Hlubokou orbou zaoráváme hnůj. Tím pádem jim vyořem hnízda. Buď to seberou dravci, nebo se ta myš udusí v hlíně,“ přiblížil farmář Josef Krůs z Domažliček na Klatovsku.

Nejvíce jsou hraboši přemnoženi na střední a jižní Moravě a ve středních Čechách. Farmáři, kteří chtějí přípravek Stutox II na hubení těchto zvířat použít, to musí ohlásit alespoň tři dny před aplikací. A ta nebude možná po 11. červnu. O přípravku uvažují farmáři nejenom pro ochranu obilí, ale i zeleniny. „Snažíme se toho vyvarovat, ale pokud bude nezbytnost, tak se k tomu určitě sáhne,“ připustil Krůs.

Použití přípravku Stutox II
Zdroj: ČT24

Hraboši přitom nejsou to jediné, co zemědělce trápí. Obávají se, že i bez přispění hlodavců bude letos špatná úroda. Například v Plzeňském kraji na mnoha místech úplně chybí spodní voda. „Nedávno jsme orali v kopcích a pomalu se za pluhem prášilo,“ upozornil Josef Krůs.

Kalamitní výskyt hraboše
Zdroj: ČT24

Jed láká i další zvířata

Hajný uvedl, že jsou zemědělci v jeho oblasti rádi, že zvolili biologickou ochranu. Dodává však, že pokud by byli přece jen přinuceni k aplikaci Stutoxu přistoupit, instalovali by jej ve spolupráci se zemědělci do děr. Pokud by se jed rozsypával plošně, mohou ho totiž pozřít jiná zvířata, jako zajíci, bažanti, koroptve nebo čápi.

Právě to se stalo už minulý rok v létě, kdy ÚKZÚZ povolil plošnou aplikaci na pár dní na velké části území. Následky byly podle ochránců přírody znepokojující. Ministerstvo zemědělství tak po vlně kritiky účinnost povolení pozastavilo. Později se po povolené plošné aplikaci na Moravě našlo skoro osmdesát uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Později se našli také uhynulí čápi.

Ohrožená jsou také káňata a poštolky, které mohou otrávené hraboše pozřít. „Mnohdy dojde k lidské chybě, kdy Stutox není správně aplikován. Někdy jed zůstane na kraji pole na hromadě a pak ho mohou pozřít zvířata, pro která není určen,“ dodává Hajný.

Odhaduje, že hrabošů může být až 10 tisíc na hektar. Existují podle něj místa, kde zemědělci nemají jinou možnost než sáhnout po jedu.

Hraboši jsou podle něj přemnoženi především díky teplému počasí. Na mnohých polích je to také kvůli způsobu zemědělské praxe, pole jsou velká, bez remízků, bez vodotečů a větrolamů.

Riziko přenosu nemocí na lidi

Velké množství hlodavců může mít i přímý dopad na lidské zdraví „Nově se objevilo možné riziko přenosu chorob z hraboše polního na člověka,“ uvedla mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková. V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Toto závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci.

V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může podle odborníků souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalým poškozením ledvin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 53 mminutami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 1 hhodinou

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 8 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 10 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 11 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 17 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 21 hhodinami
Načítání...