TÉMA

Hraboš

V přírodě přibývá sov, více jich ale je i v záchranných stanicích

Letošní rok přeje sovám. Podle ornitologů vyvedly více mláďat než loni – hlavně díky dostatku potravy, konkrétně hrabošů. Že se soví populace rozrůstá, je ovšem poznat i v záchranných stanicích.
20. 5. 2023|

Ministerstvo životního prostředí bude přispívat na likvidaci hrabošů

Na snížení počtu přemnožených hrabošů přispěje ministerstvo životního prostředí (MŽP) zemědělcům 500 korun na hektar, celkově plánuje uvolnit 40 milionů korun. Oznámil to na tiskové konferenci náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zároveň vysvětlil, že úřad se spolu s ministerstvem zemědělství (MZ) dohodl na cíleném, nikoli plošném hubení hrabošů.
27. 2. 2023|

V Česku ubylo sýčků obecných, kvůli chladnému jaru jim chybí přirozená potrava

V Česku výrazně ubylo sýčků obecných a dalších sov, které patří mezi kriticky ohrožené. Může za to například chladné počasí, které v tuzemsku panovalo hlavně na jaře. Kvůli němu výrazně ubylo hlodavců, například hrabošů, které ptáci loví. Podle zoologa Záchranné stanice v Bartošovicích Jana Kašinského je trend úbytku dlouhodobý. Například sýčků nyní v Česku hnízdí zhruba stovka párů.
10. 8. 2021|

Zemědělský ústav povolil mimořádné použití jedu na hraboše

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) po dohodě s ministerstvem zemědělství povolil zvýšení dávek jedu do hraboších nor a připustil i možnost jeho rozhozu. Opatření vysvětluje tím, že se hraboš extrémně rozmnožil – podle mluvčí ústavu v průměru sedmnáctkrát nad práh škodlivosti.
3. 9. 2020|

Zemědělci volají po rychlém hubení hrabošů. Inspektoři v terénu spočítají díry a zváží, kdo povolení dostane

Plošná aplikace jedu proti hrabošům je podle zemědělců jediná možnost, jak je hubit. V lednu ji ministerstvo sice znovu povolilo, zatím se ale neaplikuje. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude udělovat povolení, ale pouze individuálně a po posouzení situace na konkrétních pozemcích. Přemnožení hraboši polní se na Moravě vyskytují zhruba v osmdesáti procentech ozimů, loni v listopadu to byla polovina.
26. 2. 2020|

Berličky pro dravce jsou dobrou alternativou k hubení hrabošů jedem, tvrdí myslivec

Myslivec ze Staříče a spolupracovník zemědělců Luboš Hajný nabídl několik možností řešení krize způsobené přemnoženými hraboši. Ti už letos podle předsedy zemědělského svazu Martina Pýchy totiž způsobili škody téměř za dvě miliardy korun. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) z toho důvodu tak přistoupil k tomu, že bude individuálně povolovat použití jedu Stutox II. Použití jedu má ale závažné vedlejší dopady a proti rozhodnutí ústavu spadajícího pod ministerstvo zemědělství se ohradili například ornitologové.
18. 2. 2020Aktualizováno18. 2. 2020, 18:29|

Ústav povolí povrchovou aplikaci jedu proti hrabošům. Reagovat je třeba rychleji, tvrdí zemědělci

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude individuálně povolovat aplikaci jedu proti hrabošům na půdní povrch. Zemědělci se proti hlodavcům budou moci takto bránit, jakmile ústav zveřejní podrobnosti povolení. Zemědělský svaz krok uvítal, hraboši už prý způsobili škody za 1,7 miliardy korun.
23. 1. 2020Aktualizováno23. 1. 2020, 22:10|

Hrabošů na některých místech stále přibývá. Ministerstvo odhaduje škody na dvě miliardy

Škody způsobené přemnoženými hraboši přesáhly podle šetření zemědělského svazu 1,3 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství odhaduje škody dokonce na dvě miliardy. Podle svazu je v některých lokalitách hrabošů víc než v létě. Volá proto po kompenzacích pro zemědělce. Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek oznámilo, že odškodnění může vyplácet jen resort zemědělství. Důvodem je zákon – životní prostředí ale nabízí, že zaplatí projekty zaměřené na péči o krajinu, které spadají pod resort zemědělství. Ten by tak mohlušetřit až 1,5 miliardy korun, ze kterých by mohl hradit zemědělcům hlodavčí újmu.
14. 11. 2019|

Hraboši vyměnili obilí za řepu a už napáchali škody za půl miliardy

Přemnožení hraboši polní už napáchali českým zemědělcům škody za půl miliardy korun, z obilovin se v poslední době přeorientovali na kukuřici i řepu a ohrožují taky ozimy. Oznámil to Zemědělský svaz, který dosud neúspěšně tlačí na státní úřady, aby mu usnadnily hubení polních škůdců. Právě záměr plošně aplikovat proti hrabošům jed Stutox II vyvolal v létě značné kontroverze.
19. 9. 2019Aktualizováno19. 9. 2019, 16:43|

Jed proti hrabošům už má zakázano devět firem, nesmějí ho vkládat ani do nor

Zákaz používat jed Stutox II proti hrabošům platí už pro devět zemědělských firem. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jim předběžným opatřením zakázala plošnou aplikaci i vkládání jedu přímo do nor. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Jana Jandová. Po užití jedu hrozí otrava i některým chráněným druhům živočichů. Omezení přípravku nařídilo ministerstvo životního prostředí začátkem srpna.
11. 9. 2019|

Veterináři: Zajíci na Brněnsku nejspíš uhynuli po jedu na hlodavce

Podle Státní veterinární správy byly u některých uhynulých zajíců, které objevili myslivci v Žatčanech na Brněnsku, nalezeny zbytky fosfanu. To může svědčit o požití jedu na hlodavce Stutox II. V případě, že se prokáže nelegální aplikace jedu, chce ministerstvo zemědělství podat trestní oznámení.
15. 8. 2019|