Veterináři: Zajíci na Brněnsku nejspíš uhynuli po jedu na hlodavce

Podle Státní veterinární správy byly u některých uhynulých zajíců, které objevili myslivci v Žatčanech na Brněnsku, nalezeny zbytky fosfanu. To může svědčit o požití jedu na hlodavce Stutox II. V případě, že se prokáže nelegální aplikace jedu, chce ministerstvo zemědělství podat trestní oznámení.

Státní veterinární správa obdržela ze Státního veterinárního ústavu výsledky vyšetření zatím dvou uhynulých zajíců nalezených v katastrálním území obce Žatčany v Jihomoravském kraji.

„V obou vzorcích byla prokázána přítomnost zbytku fosfanu, což může svědčit o tom, že příčinou úhynu zvířete bylo požití jedu na hlodavce,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Veterináři svá zjištění předávají Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ), který by měl případ došetřit.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého lokality inspektoři ÚKZÚZ prověří. „S ohledem na to, že k uhynutí zajíce je nutné požití minimálně třiceti granulí přípravku Stutox II, je pravděpodobné, že přípravek byl použit nelegálně a v rozporu s návodem na použití. I při cílené povrchové aplikaci je dávka zhruba šest granulí na jeden metr čtvereční. V případě, že se prokáže nelegální aplikace, jsme připraveni neprodleně podat trestní oznámení,“ řekl mluvčí ministerstva.

Minulý týden ještě nebylo třeba žádat o výjimku

Kromě patnácti zajíců v Žatčanech našli myslivci šedesát uhynulých zvířat i na polích na jihovýchodě Brna a v katastru Šlapanic. Tamní pole patří zemědělskému podniku Bonagro, jeho ředitel Roman Zvěřina přiznal, že na některá pole minulý týden plošně jed na hlodavce aplikovali. Podle něj v té době nebylo nutné žádat kvůli plošné aplikaci jedu o výjimku, ohlašovací povinnost podle něj firma splnila.

ÚKZÚZ minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců.

Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly na to, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.